Chodzi o pośredników finansowych, którym Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli tzw. pożyczki globalnej o łącznej wysokości 50 mln zł z programu „Rozwój Polski Wschodniej". Oferta jest kierowana przede wszystkim do funduszy pożyczkowych, ale o wsparcie mogą się też ubiegać banki: krajowe, zagraniczne i spółdzielcze oraz instytucje kredytowe i instytucje finansowe w rozumieniu prawa bankowego. Pośrednicy muszą prowadzić działalność lub zadeklarować chęć jej prowadzenia w Polsce Wschodniej (na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego). Następnie wybrani w konkursie pośrednicy przeznaczą pieniądze unijne na preferencyjne pożyczki dla mikro, małych i średnim przedsiębiorców, którzy prowadza działalność gospodarczą i posiadają siedzibę na obszarze Polski Wschodniej.
To pierwszy konkurs dotyczący preferencyjnych pożyczek finansowanych z programu „Rozwój Polski Wschodniej" organizowany przez BGK w okresie 2007-2013. Wcześniej odbyły się dwa, ale skierowane do funduszy poręczeniowych, którym BGK reporęcza zobowiązania wynikające z udzielonych poręczeń na rzecz małych i średnich firm z tytułu kredytów i pożyczek. BGK podpisał dwie umowy dotyczące reporęczeń (obie o wartości 15 mln zł): z Podkarpackim Funduszem Poręczeń Kredytowych i Warmińsko-Mazurskim Funduszem „Poręczenia Kredytowe". Pożyczek będzie udzielać większa liczba pośredników, bo jak wskazuje Jarosław Kała, dyrektor Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej w BGK maksymalny limit środków jaki może zostać przyznany pojedynczemu pośrednikowi to 10 mln zł.
Wiele wskazuje na to, że na pożyczki dość szybko znajdą się chętni przedsiębiorcy, bo bezzwrotne dotacje z programów regionalnych skończyły się już w Świętokrzyskim, Podkarpackim i Warmińsko-Mazurskim. – Spodziewamy się sporego zainteresowania, gdyż dotacje się kończą i coraz bardziej uwidacznia się „głód pieniędzy", który mamy nadzieję zaspokoić środkami zwrotnymi – wyjaśnia Kała.
BGK zacznie przyjmować wnioski od pośredników od 26 marca br.