– Jeremie w naszym regionie jest reakcją na nowy kierunek w polityce Unii Europejskiej w zakresie wydatkowania środków wspólnotowych. Zakłada on odejście od tradycyjnych dotacji właśnie na rzecz zwrotnych mechanizmów wsparcia, takich jak poręczenia portfelowe czy pożyczki. Taki rodzaj pomocy, według szacunków unijnych, przynosi o wiele większe korzyści niż pomoc bezzwrotna, aktywnie angażując kapitał prywatny i gwarantując ciągłość oraz stabilność wsparcia – tłumaczy Maciej Kokotek, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorcy. To wojewódzka samorządowa jednostka organizacyjna, której celem jest podział pieniędzy pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2007 – 2013. Centrum rozdziela środki z programu przeznaczone na rozwój gospodarki i innowacyjności.
– W przeciwieństwie do jednorazowych dotacji środki przekazane do funduszu powierniczego są w ciągłym obrocie, tzn. mogą być wielokrotnie użyte przez przedsiębiorców. Po rozliczeniu jednej pożyczki mogą się oni ubiegać o następną. Im szybciej nauczymy się korzystać z tej formy wsparcia, tym lepiej wykorzystamy eurofundusze na lata 2014 – 2020 – dodaje szef COP.
Odrębna pula
Województwo na inicjatywę, której celem jest ułatwienie dostępu do kapitału mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom w postaci preferencyjnych pożyczek i poręczeń przeznaczyło część pieniędzy z Unii przyznanych na lata 2007 – 2013 na łódzki program regionalny. W celu ich rozdzielenia województwo wybrało tzw. menedżera funduszy. Jego rolę, podobnie jak w czterech innych regionach stosujących Jeremiego, pełni Bank Gospodarstwa Krajowego. Otrzymał on blisko 189 mln zł dofinansowania na realizację projektu „Wsparcie przedsiębiorczości poprzez rozwój instrumentów inżynierii finansowej w ramach inicjatywy Jeremie w województwie łódzkim".
BGK wybrał w konkursach pośredników finansowych (m.in. fundusze pożyczkowe i poręczeniowe oraz banki), które już bezpośrednio oferują finansowanie przedsiębiorcom. Do 24 maja 2012 r. BGK zawarł 11 umów z instytucjami finansowymi na 149 mln zł. Pośrednicy to m.in. Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego (trzy umowy łącznie na 70 mln zł) oraz Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Sześciu z nich oferuje produkt finansowy zwany pożyczką globalną, a dwóch (ESBANK Bank Spółdzielczy oraz FM Bank) tzw. poręczenie portfelowe.