Pożyczki i poręczenia udzielane są przedsiębiorcom na warunkach rynkowych lub na zasadach korzystniejszych niż rynkowe w ramach pomocy de minimis. Tymi formami pomocy zainteresowane są najczęściej firmy prowadzące działalność usługową, w tym m.in. w branży budowlanej, transportowej, medycznej oraz prowadzące działalność produkcyjną i handlową.
Przeciw kryzysowi
– Przedsięwzięcia polegające na powiększeniu kapitału funduszy poręczeniowych i pożyczkowych mają na celu wspieranie rozwoju firm z sektora MŚP posiadających siedzibę i prowadzących działalność gospodarczą na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. To część pakietu antykryzysowego przyjętego przez zarząd województwa, który m.in. poprawia dostęp przedsiębiorców do wysokiej jakości usług świadczonych przez instytucje otoczenia biznesu – tłumaczy Kamila Radziecka, dyrektor Departamentu Wdrażania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. – Rozwinięty system funduszy poręczeniowych i pożyczkowych stanowi alternatywne źródło finansowania dla oferty bankowej oraz umożliwia rozwój działalności firm, które mają trudności lub nie są w stanie uzyskać zewnętrznego finansowania ze źródeł komercyjnych – dodaje.
Ponadto region wraz z Kujawsko-Pomorskim Związkiem Pracodawców i Przedsiębiorców realizuje pionierski program „Voucher badawczy". Dzięki niemu biznesmeni z województwa mogą bezpłatnie korzystać z nowatorskich pomysłów naukowców.
Opinia:
Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego
Co czwartą złotówkę z regionalnego programu operacyjnego przeznaczamy na bezpośrednie subsydiowanie przedsiębiorczości oraz instytucji otoczenia biznesu. Ten potężny strumień środków (prawie 250 mln euro) wspiera przede wszystkim małe i średnie firmy. Dzięki bezzwrotnej pomocy inwestycyjnej z programu regionalnego rozwój zagwarantowało sobie kilkaset przedsiębiorstw z całego województwa, które łącznie otrzymały środki na ponad 800 projektów. Za pomocą bezpośrednich dotacji dla przedsiębiorców nie mogliśmy jednak zaspokoić wszystkich oczekiwań, dlatego uruchomiliśmy również inicjatywę Jeremie, czyli pożyczki i poręczenia na atrakcyjnych warunkach dla małych i średnich firm z regionu. Nowa formuła, zastosowana przez nas po raz pierwszy, pozwala na uzyskiwanie środków inwestycyjnych w postaci udzielanych na atrakcyjnych warunkach pożyczek niewielkim firmom, które w innych warunkach miałyby problemy z pozyskaniem kredytu. Mechanizm Jeremie, oparty na pieniądzach o charakterze zwrotnym, którymi można wielokrotnie obracać, pozwala na generowanie większego i skuteczniejszego niż dotąd strumienia środków inwestycyjnych dla MSP. W miarę upływu czasu, obserwując działanie inicjatywy Jeremie w innych województwach i postępujące negocjacje na temat przyszłej unijnej perspektywy finansowej, doszliśmy do wniosku, że wdrożenie Jeremie w naszym województwie może stanowić nie tylko konkretne wsparcie dla przedsiębiorców, lecz także okazję do zdobycia niezbędnego doświadczenia i przetestowania mechanizmów, które w okresie 2014–2020 mogą stanowić jeden z zasadniczych sposobów redystrybucji pieniędzy z funduszy europejskich.
Gdzie przedsiębiorca może się udać po pieniądze
- Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy, www.pozyczki.kujawsko-pomorskie.pl