Program Badań Stosowanych, za który odpowiada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, stworzono, aby wspierać przekładanie wyników pracy naukowców na działalność biznesową.
– Program stanowi kolejny krok w stronę zacieśnienia współpracy pomiędzy sektorem nauki a przedsiębiorcami. Znaczna część firm w Polsce nie posiada dziś odpowiedniego zaplecza badawczo-rozwojowego i współpraca z jednostkami badawczymi jest w praktyce rzadka i mało istotna dla każdej ze stron – mówi „Rz" Jakub Bursa, partner w firmie doradczej SAS Advisors. Jego zdaniem jednostki badawcze prowadzą zaś często badania, które później nie są wykorzystywane w praktyce, stanowią jedynie przedmiot publikacji w artykułach lub temat konferencji naukowych.
Program obejmuje dwie ścieżki. W ścieżce A finansowane jest prowadzenie prac podejmowanych w celu zdobycia wiedzy w określonej dziedzinie nauki, mającej zastosowanie praktyczne. Ścieżka B ma na celu wsparcie badań pozwalających na osiągnięcie z góry założonych celów praktycznych poprzez zastosowanie nowych rozwiązań w określonych branżach. Wnioskodawca musi wybrać, w ramach której ścieżki składa projekt. Obszary, w których można je składać (w obu ścieżkach), to: nauki chemiczne, geologia, górnictwo i budownictwo, technologie informacyjne, elektronika, automatyka i robotyka, energetyka i elektrotechnika, materiały i technologie materiałowe, mechanika i transport, nauki medyczne i farmaceutyczne, nauki biologiczne, rolnicze, leśne i weterynaryjne oraz interdyscyplinarne.
1 mld złotych rozdzieliło już Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z Programu Badań Stosowanych, dofinansowując 331 projektów
Obecny konkurs jest trzecim i ostatnim w programie. Jest skierowany do jednostek naukowych i przedsiębiorców. Przy czym przedsiębiorcy mogą występować o dofinansowanie badań tylko wraz z jednostką naukową. W dwóch poprzednich edycjach programu NCBiR sfinansowało w sumie 331 projektów o wartości 1 mld zł. Na przykład dotację na projekt pod nazwą „Modułowa kapsuła ratunkowa do ewakuacji poszkodowanych" dostali jako wykonawcy: Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego. Inny projekt, w który też jest zaangażowana krakowska AGH, to „Wirtualny tłumacz komunikacji migowej". Wartość wspólnego przedsięwzięcia AGH i spółki Unico Software to 1,5 mln zł. Z kolei Instytut Optyki Stosowanej, Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej i Wojskowy Instytut Medyczny otrzymały grant na „Wewnątrzgałkowy implant soczewki oka ludzkiego".