W latach 2014-2020 województwa otrzymają z Unii Europejskiej 31,2 mld euro (130,5 mld zł) na regionalne programy operacyjne. Pieniądze pójdą na zwiększanie konkurencyjności regionów oraz poprawę jakości życia ich mieszkańców poprzez wykorzystanie potencjałów regionalnych i niwelowanie barier rozwojowych. Nacisk położony będzie m.in. na wspieranie przedsiębiorczości, edukacji, zatrudnienia, rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych, infrastruktury, energetyki, transportu, poprawę ochrony środowiska i eliminowanie wyłączenia społecznego. 31,2 mld euro to aż o 14 mld euro więcej niż w okresie 2007-2013.
Znaczący wzrost wkładu unijnego to niejedyna zmiana w porównaniu z poprzednią perspektywą finansową. Konstrukcja i zawartość nowych programów będzie się bardzo różnić od realizowanych teraz.
„Rz" zapytała wszystkie urzędy marszałkowskie jakie będą główne różnice pomiędzy obowiązującymi w latach 2007-2013 programami i planowanymi na lata 2014-2020.
Finansowanie ?z dwóch funduszy
Wszystkie regiony jako główną różnicę wskazały tzw. dwufunduszowość, z której wynika również zwiększenie puli dla regionów. Programy regionalne na lata 2007-2013 finansowane są jedynie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Regiony wdrażają też tzw. komponent regionalny krajowego programu operacyjnego „Kapitał ludzki", finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), a zarządzany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (wcześniej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego).
Z konstrukcji nowych programów krajowych, w szczególności programu „Wiedza, edukacja, rozwój", który zastąpi „Kapitał ludzki" wynika, że w okresie 2014-2020 komponent ten zostanie przeniesiony wprost do programów regionalnych, zarządzanych przez marszałków województw i w ten sposób nowe programy będą finansowane zarówno z EFRR, jak i EFS co zwiększy wkład UE do ich budżetów.