Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) uruchomił instrument gwarancyjny programu Horyzont 2020, przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw (InnovFin SME Guarantee). Mechanizm ten ma zapewnić dostęp do finansowania dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw oraz nieco większych firm, w których zatrudnionych jest od 250 do 499 osób, a które poszukują kredytów bądź innych form finansowania o wartości od 25 tys. do 7,5 mln euro.
Przepływ pieniędzy z Komisji Europejskiej (KE) do firm jest zbliżony do znanego z okresu 2007-2013 "Programu na rzecz konkurencyjności i innowacyjności – CIP" (taki sam model obowiązuje też w programie Cosme dedykowanemu wyłącznie firmom w okresie 2014-2020). KE zawarła porozumienie z EFI o to, aby fundusz wybrał w drodze otwartych konkursów tzw. narodowych pośredników finansowych (lokalne banki, firmy leasingowe i instytucje gwarancyjne), a te będą już udzielać pomocy finansowej w formie pożyczek, poręczeń czy leasingu bezpośrednio przedsiębiorstwom.
Wybranym krajowym pośrednikom finansowym Europejski Fundusz Inwestycyjny zapewni gwarancje bądź re-gwarancje. Objęte gwarancją produkty finansowe będą dostępne dla przedsiębiorstw spełniających przynajmniej jedno z kilkunastu określonych przez EFI kryteriów innowacyjności. Gwarancje EFI obejmą do 50 proc. potencjalnych strat (uwzględniających kapitał i odsetki) pośrednika finansowego z tytułu poszczególnych umów finansowania (pożyczek, leasingu, gwarancji).
W Polsce informacji nt. instrumentów finansowych programów ramowych UE (m.in. Horyzont 2020 i Cosme) udziela Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej przy Związku Banków Polskich. Ułatwia on przedsiębiorcom dostęp do preferencyjnego finansowania, oferowanemu dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Wspiera też instytucje finansowe zainteresowane rolą narodowych pośredników finansowych w programach ramowych UE.
W ocenie Arkadiusza Lewickiego, dyrektora tej instytucji konkursy na pośredników finansowych, a następnie oferowane przez nich formom instrumenty finansowe z nowych programów ramowych UE będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. W ramach instrumentów finansowych programów funkcjonujących przed rokiem 2014, m.in. w programie CIP, udostępniono w Polsce ponad 5 mln złotych preferencyjnego finansowania, z którego skorzystało dotąd ok. 8000 firm. Było to możliwe dzięki jedenastu instytucjom pełniących w Polsce rolę pośredników finansowych, z których osiem wciąż dysponuje aktualną ofertą.