Samorządowcy i organizacje pozarządowe mogą się nie doczekać w tym roku zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która na nowo określi zasady ich współpracy. Projekt nowelizacji, który ma tę współpracę znacząco poprawić, wciąż nie ma ostatecznej wersji.
[srodtytul]Trzecie podejście...[/srodtytul]
Propozycja zmian przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) była już dwukrotnie konsultowana. Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rz”, po ostatnich uzgodnieniach zastrzeżenia zgłosiło Ministerstwo Finansów. Chodzi o nową formułę partnerstwa publiczno-społecznego, która nie tworzy jasnych zasad przepływu środków pomiędzy jednostkami sektora finansów publicznych a podmiotami niepublicznymi, w tym gospodarczymi. Na dodatek [b]partnerstwo ma działać jako stowarzyszenie zrzeszające jednostki sektora publicznego, organizacje pozarządowe, a także przedsiębiorców, co stoi w sprzeczności z obowiązującym prawem[/b]. Przewiduje ono dwie sytuacje, w których członkami stowarzyszenia mogą być osoby prawne: jedna to stowarzyszenie, którego członkami są inne stowarzyszenia lub organizacje nienastawione na zysk, i druga – stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
[srodtytul]... a końca nie widać[/srodtytul]
Prace nad projektem nowelizacji przyhamowała też Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, która dostała projekt do zaopiniowania. Na pierwszym posiedzeniu jej wątpliwości wzbudziło zlecanie zadań pomocy społecznej organizacjom pozarządowym i nowy pomysł inicjatywy obywatelskiej. Ponownie komisja ma się spotkać dopiero pod koniec października.