Nie ma żadnego przepisu, który nakazywałby jej zastosować się do tego polecenia. Przedstawiciele części organizacji pożytku publicznego podkreślają jednak, że polecenie przekazania pieniędzy, np. na rehabilitację wskazanej osoby, stawia je często w trudnej sytuacji i w praktyce sprawia problemy. Uważają, że w deklaracji PIT nie powinno być takiej możliwości. Innego zdania są np. rodzice, którzy zbierają przez fundacje pieniądze na leczenie swoich dzieci.

[srodtytul]Kto potrzebuje pomocy[/srodtytul]

– O wiele trudniej uzyskać pomoc, jeśli pieniądze z 1 proc. idą do wspólnego worka – mówi Anna Szymanek, mama chorego na dziecięce porażenie mózgowe Adasia. – Wiadomo, że rodzice zabiegają o nie przede wszystkim w kręgu znajomych, którzy przekazują część swojego podatku na leczenie określonego dziecka. Jeśli wskazania nie będzie, organizacja może przeznaczyć je na ogólne cele statutowe, np. budowę nowego ośrodka.

– Dla nas wygodniej jest, aby podatnik informował, na kogo konkretnie przeznacza pieniądze – mówi Stanisław Kowalski, prezes Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. – Zbieramy środki na leczenie 8,7 tys. dzieci, trudno byłoby więc podzielić 1 proc. z danego zeznania rocznego. Gdy jest wskazane, dla kogo są te pieniądze, sprawa jest prosta.

Opinie są jednak podzielone. – Podatnik oczekuje, że fundacja wyda 1 proc. dokładnie na to, co wpisał w zeznaniu – mówi Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. – Nie zawsze jest to możliwe.

– Załóżmy, że fundacja opiekuje się dwójką chorych dzieci – wyjaśnia Anna Sienicka z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. – Rodzice jednego mają większą siłę przebicia, dojścia do mediów i bogatych znajomych. Dzięki temu udało się zebrać z 1 proc. pokaźną sumę. Ale fundacja uważa, że wsparcie potrzebne jest przede wszystkim drugiemu dziecku. Jeśli jednak przekaże pieniądze na jego potrzeby, osoby, które przekazały 1 proc., będą miały pretensje, że nie wydano go zgodnie z ich poleceniem.

– Organizacja powinna sama decydować o podziale pieniędzy, bo wie, kto najbardziej potrzebuje pomocy – potwierdza Jakub Wygnański, współprzewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego. – Nie może być po prostu pośrednikiem.

– Niestety, przekazywanie 1 proc. na konkretny cel i osobę prowadzi czasami do nadużyć – dodaje Schimanek. – Rodzice wpłacają np. pieniądze na organizowany przez stowarzyszenie obóz, na który jedzie ich dziecko. Wtedy 1 proc. staje się ukrytą zapłatą za jakieś świadczenie.

[srodtytul]Prawidłowe zeznanie [/srodtytul]

Przypomnijmy, że cel, na który chcemy przeznaczyć 1 proc. podatku, możemy wpisać w zeznaniu rocznym (np. w PIT-37 w poz. 128). Przede wszystkim jednak wskazujemy w nim organizację pożytku publicznego, którą chcemy wesprzeć. Może to być fundacja albo stowarzyszenie realizujące szczytne cele (określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie), które mają status organizacji pożytku publicznego. Pieniądze przekazuje urząd skarbowy.

Co ważne, sposób skonsumowania 1 proc. przez organizację nie wpływa na prawidłowość złożonego przez podatnika zeznania rocznego. Nawet gdyby fundacja wykorzystała pieniądze niezgodnie z celami statutowymi. Jak wynika bowiem z pisma Ministerstwa Finansów (nr MB8/208/2007), podatnik nie może ponosić konsekwencji niezgodnego z prawem działania podmiotów trzecich.

[ramka][srodtytul]HubertIzdebski,profesor z Uniwersytetu Warszawskiego[/srodtytul]

Przekazanie 1 proc. podatku to inne świadczenie niż darowizna, o której mówi kodeks cywilny. Wypełniając odpowiednią rubrykę w PIT, decydujemy, że część naszego podatku ma być przeznaczona na działalność statutową wybranej organizacji pożytku publicznego. Nie może tu wystąpić polecenie, czyli nałożenie na wspieraną organizację zobowiązania do konkretnego działania. Ustawodawca nie przewidział bowiem takiego rozwiązania i nie może tego zmienić konstrukcja formularza zeznania rocznego.

Tak więc fundacja może przekazać 1 proc. na wskazany w deklaracji cel, ale nie musi tego robić. Podatnik nie może natomiast żądać zwrotu pieniędzy, jeśli pieniądze zostaną wykorzystane w inny sposób.[/ramka]