Urzędy administracji publicznej zlecają organizacjom pozarządowym zadania publiczne w drodze otwartego konkursu ofert. [b]Przepisy [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2003/DU2003Nr%2096poz%20873.asp]ustawy o działalności pożytku publicznego[/link] dają organizacjom co najmniej 21 dni na składanie ofert.[/b]
Oferta ma charakter sformalizowany; o jej zawartości przesądzają przepisy ustawy oraz najnowszego rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej, które obowiązuje od 18 stycznia.
Oferta organizacji powinna zawierać szczegółowy opis rzeczowy zadania proponowanego do realizacji oraz termin i miejsce wykonania. Wymagana jest także kalkulacja przewidywanych kosztów – kosztorys uwzględniający wszystkie źródła finansowania.
Organizacja musi poinformować o wcześniejszej działalności w dziedzinie, której dotyczy proponowane przedsięwzięcie, oraz o ludziach i środkach gwarantujących jego wykonanie. Formularz oferty wymaga także uzasadnienia potrzeby jego realizacji, przedstawienia, do jakiej grupy jest adresowane. Oferent powinien także uzasadnić konieczność dofinansowania zadania z dotacji, wskazując, w jaki sposób przyczyni się to do osiągnięcia zakładanych celów.
Wygrywając konkurs, organizacja przyjmuje zlecenie realizacji zadania, zobowiązując się do jego wykonania w zakresie i na zasadach określonych w umowie z urzędem – w zamian za przekazaną dotację. Wzór takiego kontraktu określa rozporządzenie przewidujące m.in. postanowienia dotyczące jego przedmiotu, sposobu wykonania zadania, procentowego udziału dotacji w całkowitym jego koszcie.