Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wystąpiła do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zatrudniania osób pozbawionych wolności. Chodzi o art. 8 ust. 2 ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności, który umożliwia otrzymanie ryczałtu z tytułu zwiększonych kosztów zatrudnienia osób pozbawionych wolności, jednakże tylko podmiotom, które mają status przedsiębiorcy.
Tymczasem w myśl art. 3 Kodeksu pracy pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. - Obowiązujące przepisy umożliwiają zatem zatrudnianie osób pozbawionych wolności także u innych podmiotów niż tylko przedsiębiorcy, dlatego też ograniczenie możliwości wypłaty ryczałtu z tytułu zwiększonych kosztów zatrudnienia osób pozbawionych wolności do tych ostatnich, nie znajduje uzasadnienia – uważa prof. Lipowicz.
Obecny kształt wspomnianej regulacji budzi wątpliwości co do zgodności z konstytucyjną zasadą równości. Art. 32 Konstytucji stanowi bowiem, że „wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne" oraz, że „nikt nie może być dyskryminowany w życiu publicznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny".
Zdaniem RPO takie podmioty, jak organizacje pożytku publicznego – fundacje, stowarzyszenia – które co do zasady nie prowadzą działalności gospodarczej mogłyby być zainteresowane zatrudnianiem skazanych. Tymczasem o wypłatę ryczałtu mogą ubiegać się jedynie przedsiębiorcy, natomiast wszystkie inne podmioty ponoszą dodatkowe (podwyższone) koszty zatrudniania osób pozbawionych wolności.
- Wydaje się, że podmioty zatrudniające osoby pozbawione wolności inne niż przedsiębiorcy są dyskryminowane w zakresie uzyskiwania ryczałtu – konkluduje prof. Lipowicz, która zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie potrzeby podjęcia stosownej inicjatywy ustawodawczej.