Stowarzyszenie mogło powoływać się na interes społeczny

Inwestor rozpoczął budowę, choć nie ma pewności, że stowarzyszenie walczące o zieleń nie jest stroną w postępowaniu.

Publikacja: 06.04.2016 08:17

Stowarzyszenie mogło powoływać się na interes społeczny

Foto: 123RF

Okazałe dęby są jednym z elementów sprawy, którą wkrótce rozpatrzy Naczelny Sąd Administracyjny. Wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uwzględnił skargę krakowskiego Stowarzyszenia Zielony Samorządny Ruczaj. Ruczaj to tereny w Krakowie, które wzięli w posiadanie deweloperzy.

Cele Stowarzyszenia to ekologia, ochrona środowiska oraz udział w kształtowaniu przestrzeni i zieleni miasta. Na takie działania organizacja powołała się we wniosku do prezydenta Krakowa o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w sprawie budowy dwóch wielorodzinnych budynków mieszkalnych na Ruczaju.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Janusz Jarosz mówi, że sprawa ma szerszy kontekst. Chodzi o ochronę ubywającej zieleni parkowej, wpływ inwestycji na sąsiednie działki i okazałe dęby, o układ komunikacyjny, utratę wód i wywindowanie budynków z dwóch–trzech kondygnacji do sześciu.

Prezydent stwierdził jednak, że organizacja nie wskazała, na czym będzie polegać jej działanie w interesie społecznym. Teren znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, a skala i program inwestycji nie wpłyną w istotny sposób na ochronę środowiska, kształtowanie przestrzeni i zieleni. Podobną opinię wyraziło samorządowe kolegium odwoławcze. Stowarzyszenie zaskarżyło oba rozstrzygnięcia do WSA w Krakowie.

Sąd uchylił oba postanowienia. Zwrócił uwagę, że na terenie objętym inwestycją znajdują się m.in. liczne drzewa i krzewy ozdobne, które powinny być zachowane w jak największej ilości. A ochrona środowiska przyrodniczego jest jednym ze statutowych celów Stowarzyszenia. Za dopuszczeniem organizacji do udziału w postępowaniu przemawia również interes społeczny. Stowarzyszenie wskazało, że jest nim m.in. wpływ decyzji ustalającej warunki zabudowy na kształtowanie krajobrazu i zieleni, na potrzebę zabezpieczenia terenów zieleni, zapewnienie ładu komunikacyjnego i ciągów pieszo-rowerowych. WSA uznał, że przemawia to za interesem społecznym Stowarzyszenia do uczestniczenia w postępowaniu. Stwierdził m.in., że rozpatrując ponownie sprawę, prezydent Krakowa powinien ustalić, czy na terenie inwestycji znajduje się pomnik przyrody. A jeśli tak, dopuścić Stowarzyszenie do udziału w postępowaniu. Inwestor wniósł skargę od tego wyroku do NSA.

– Tymczasem, nie czekając na rozstrzygnięcie NSA, budowę już rozpoczęto. Na razie wykopano fundamenty – mówi Janusz Jarosz.

Deweloper musi się jednak liczyć z tym, że jeśli NSA zaakceptuje wyrok WSA, wniosek Stowarzyszenia Zielony Samorządny Ruczaj będzie musiał być rozpatrzony ponownie. — Danuta Frey

sygnatura akt: I SA/Kr 1376/13

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku