Przepisy nie dają prawa kwestionowania uchwał w sądzie

Sąd Najwyższy odpowie, czy członek stowarzyszenia może zaskarżyć uchwały zjazdu do sądu.

Publikacja: 14.04.2015 07:44

Przepisy nie dają prawa kwestionowania uchwał w sądzie

Foto: www.sxc.hu

Odpowiedzi ma udzielić SN w składzie siedmiu sędziów. Pytanie dotyczy ważności 18 uchwał podjętych przez zwykły zjazd oddziału jednego ze stowarzyszeń. Ich skuteczność zakwestionowało kilku członków. Z powództwem w tej sprawie wystąpili do sądu okręgowego

Ich zdaniem statut pozwalał zarządowi tymczasowemu zwołać jedynie zjazd nadzwyczajny, a skoro tak, to uchwały są nieważne.

SO przyznał rację członkom stowarzyszenia. Jego zdaniem uchwały te nie istnieją w sensie prawnym, bo zostały podjęte przez delegatów, którzy nie mieli do tego uprawnień.

Zarząd stowarzyszenia wniósł odwołanie do sądu apelacyjnego, a ten zmienił wyrok. Zdaniem sądu w prawie o stowarzyszeniach brakuje uregulowań, na podstawie których członek może się domagać w sądzie nieważności czy uchylenia uchwał organów organizacji.

Członkowie stowarzyszenia wnieśli skargę kasacyjną do SN. Ich zdaniem prawo do powództwa daje im art. 189 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.

SN postanowił zadać pytanie siedmiu sędziom. Chodzi mianowicie o to, czy na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego członek stowarzyszenia może zażądać ustalenia nieistnienia uchwały organu stowarzyszenia, jeżeli nie dotyczy ona członkostwa.

Sądy i trybunały
Sędzia w stanie spoczynku pobiera pensję sędziego. KRS idzie do prokuratury
Prawo w Polsce
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii. Chodzi o oceny
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Zawody prawnicze
Trzydzieści dni bez urzędówek. Prawnicy szykują protest
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?