Odpowiedzi ma udzielić SN w składzie siedmiu sędziów. Pytanie dotyczy ważności 18 uchwał podjętych przez zwykły zjazd oddziału jednego ze stowarzyszeń. Ich skuteczność zakwestionowało kilku członków. Z powództwem w tej sprawie wystąpili do sądu okręgowego
Ich zdaniem statut pozwalał zarządowi tymczasowemu zwołać jedynie zjazd nadzwyczajny, a skoro tak, to uchwały są nieważne.
SO przyznał rację członkom stowarzyszenia. Jego zdaniem uchwały te nie istnieją w sensie prawnym, bo zostały podjęte przez delegatów, którzy nie mieli do tego uprawnień.
Zarząd stowarzyszenia wniósł odwołanie do sądu apelacyjnego, a ten zmienił wyrok. Zdaniem sądu w prawie o stowarzyszeniach brakuje uregulowań, na podstawie których członek może się domagać w sądzie nieważności czy uchylenia uchwał organów organizacji.
Członkowie stowarzyszenia wnieśli skargę kasacyjną do SN. Ich zdaniem prawo do powództwa daje im art. 189 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.