Czytaj za 9 zł miesięcznie!
„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024
Aktualizacja: 04.09.2018 16:46 Publikacja: 04.09.2018 16:46
Foto: Rzeczpospolita/Małgorzata Pstrągowska
Zacznijmy od kooperacji rynków kapitałowych, w którą ma być zaangażowana nasza giełda, a także rynki węgierski, rumuński, czeski, słowacki i chorwacki. Jakie są cele tej współpracy?
Początkowo byliśmy głównie skoncentrowani na fakcie, że giełdy naszego regionu stoją przed innymi wyzwaniami niż giełdy z rynków dojrzałych. Dlatego też współpraca w zakresie zabiegania o deregulację, tego, co się nazywa rynkami dla małych i średnich przedsiębiorstw, była naszym priorytetem. Obecnie mówimy już jednak o dużo szerszej współpracy. Chcemy chociażby promować nasze rynki wśród inwestorów zagranicznych. Świetną okazją do tego jest reklasyfikacja Polski do grona rynków rozwiniętych. Kolejny element współpracy dotyczy budowy wspólnego indeksu spółek z regionu, który z czasem stałby się indeksem podawanym w czasie rzeczywistym i mógłby być podstawą do opracowania np. funduszu ETF. Następny krok to współpraca o charakterze technologicznym. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj platforma do pożyczania papierów wartościowych. Takie platformy nie istnieją na żadnym z tych rynków. Wspólnie z Krajowy Depozytem Papierów Wartościowych chcemy taką platformę rozwijać i jednocześnie zbudować ją w ten sposób, aby była ona łatwa do zaimplementowania na innych rynkach. Chcemy też zaproponować naszym partnerom z innych krajów narzędzia związane ze zdalnym uczestnictwem w walnych zgromadzeniach, w tym także te związane z głosowaniami zdalnymi.
Uczelnie, tak jak firmy, zarządzają majątkiem i zasobami ludzkimi. Wyzwania, jakie się z tym wiążą, stały się osią debaty „Zarządzanie ryzykiem ubezpieczeniowym na uczelniach”.
Potrzebne są wspólne działania wszystkich interesariuszy związanych z internetem i wychowywaniem dzieci.
Joint action is needed from all stakeholders concerned with the internet and raising children.
Trzeba wykorzystać dostępne dane i technologie, aby zapewnić pacjentowi szybszy dostęp do usług medycznych – mówi Monique Clua Braun, Country President Novartis Poland.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Digitalizacja już teraz pomaga skrócić czas potrzebny na udzielenie pomocy pacjentom. Pomaga też monitorować stan pacjenta w szpitalu – mówi Jens Jakob Gustmann, lider regionu Europy Środkowej i Wschodniej w firmie Philips.
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
Największy na świecie norweski fundusz emerytalny Norfund/Oljefondet, nazywany potocznie funduszem naftowym ze względu na główne źródło zysków, przekroczył wartość rynkową 20 bln koron (1,7 bln euro). Przy okazji podał, że zrezygnował z powodów etycznych z inwestowania w izraelskiego operatora łączności Bezeq i w rosyjskiego giganta stalowego Evraz.
W stolicy wpadł Dmitrij V., ścigany przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie. Zatrzymali go policjanci CBŚP.
Może nie warto stawiać na mnożące się kolejne regulacje i dotacje, jeśli naprawdę chcemy, by Unia Europejska odzyskała konkurencyjność? Bo na razie to utraciliśmy instynkt łowcy i świat nam ucieka.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas