Twardy brexit zaszkodzi ocenie Wielkiej Brytanii

Ocenie wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii grozi w dalszym ciągu jej obniżenie mimo przesunięcia terminu jej wyjścia z Unii — oświadczyły agencje Standard& Poor's i Fitch Ratings.

Aktualizacja: 28.04.2019 13:22 Publikacja: 28.04.2019 13:16

Twardy brexit zaszkodzi ocenie Wielkiej Brytanii

Foto: AFP

„Porozumienie Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa o przedłużeniu procedury do 31 października zmniejsza, ale nie eliminuje ryzyka twardego brexitu w ciągu najbliższych 6 miesięcy” — oświadczyła Fitch.

Uzyskanie przez premier Theresę May przesunięcia terminu rozstania zapobiegło natychmiastowemu twardemu brexitowi, który byłby dużym wstrząsem dla piątej gospodarki świata, ale nie usunęło niepewności i wiele firm zmniejsza inwestycje. S&P stwierdziła, że jej negatywna perspektywa odzwierciedla ryzyko długotrwałej zapaści gospodarczej i ciosu dla brytyjskich finansów publicznych, jeśli ten kraj straci dostęp do unijnych rynków, gdy inwestorzy przestraszą się, a status funta jako waluty trzymania rezerw znajdzie się pod presją.

Obie agencje oceniają papiery dłużne rządu brytyjskiego na AA.

S&P ogłosiła, że może poprawić perspektywę na stabilną, jeśli negocjacje z Unią zapewnią gospodarce większą pewność, a jej kluczowe sektory zachowają dostęp do rynku krajów Unii bez karnych ceł czy większych barier pozataryfowych. Agencja zastrzegła jednak, że nie widzi łatwego wyjścia z brexitowego impasu w parlamencie i nawet jeśli W. Brytanii uda się uniknąć rozstania bez umowy, to jej prognoza ma cel otrzeźwiający.

S&P spodziewa się, że gospodarka osiągnie w tym roku wzrost tylko 1,1 proc., najmniej od dekady, a dopiero w następnych 3 latach lekko poprawi się. Ten nikły wzrost ograniczy możliwości rządu w zwiększaniu wydatków publicznych mimo obietnic ministra finansów Phillipa Hammonda, że będzie mógł skończyć z zaciskaniem pasa, jeśli uda się zawrzeć umowę o brexicie.

S&P uznała również, że przesunięcie terminu wyjścia z Unii oznacza, iż Londyn i Bruksela będą mieć mniej czasu na wypracowanie przyszłych stosunków handlowych, co było planowanym drugim etapem ich negocjacji. „Początkowo zakładane 21 miesięcy było raczej ambitnym przedziałem czasu, a znacznie krótszy 14-miesięczny okres przejściowy może naszym zdaniem okazać się niewystarczający” — cytuje Reuter jej wyjaśnienie.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje