Bush w Europie o klimacie i handlu

Zbliżająca się zmiana prezydenta Stanów Zjednoczonych to m.in. szansa na lepszą walkę z ociepleniem klimatu

Publikacja: 11.06.2008 06:05

George W. Bush od słoweńskiego Brda rozpoczął swoje ostatnie europejskie tournee. Na pół roku przed definitywnym rozstaniem się z Białym Domem wziął udział w szczycie Unia Europejska – USA, który pokazał, że obu stronom łatwiej teraz o porozumienie w sprawach polityki zagranicznej niż gospodarczych.

Waszyngton tradycyjnie odmawia przyłączenia się do protokołu z Kioto, w którym państwa uprzemysłowione zobowiązały się do ograniczenia emisji CO

2

. Dla Unii Europejskiej walka z ociepleniem klimatu to dziś jeden z priorytetów, do którego dopasowywana jest cała polityka gospodarcza.

Bush powiedział co prawda, że porozumienie w tej sprawie może zapaść jeszcze przed końcem jego kadencji, ale zaraz dodał: „Żadna międzynarodowa umowa nie będzie skuteczna bez Chin i Indii”. Tego stanowiska nie podziela Unia, zdaniem której to najbardziej rozwinięte kraje muszą dokonać największych koncesji ekologicznych. Na razie nie widać też końca sporu między UE a USA w negocjacjach Światowej Organizacji Handlu (WTO) o dalszej liberalizacji handlu.

Jak zauważają eksperci, wczorajszy szczyt w Słowenii nie był dobrym momentem na składanie obietnic. Bo już jutro Irlandczycy głosują w referendum nad traktatem lizbońskim. Jakakolwiek wypowiedź sugerująca ustępstwa Europy w sprawach rolnych mogłaby być źle przyjęta przez silne w Irlandii lobby farmerów. Waszyngton jest głuchy na apele Brukseli w sprawie zniesienia wiz dla wszystkich obywateli UE. Nie tylko utrzymuje ten obowiązek dla Polski i kilku innych państw, ale też wprowadza dodatkowe obostrzenia dla mieszkańców Europy Zachodniej.Tłumaczy się zagrożeniem terrorystycznym.

W tej sytuacji jedyny znaczący komunikat przywódcy wydali w sprawie Iranu. Zarówno Bush, jak i unijni liderzy nie wierzą w zapewnienia Teheranu, który program wzbogacania uranu nazywa „pokojowym”. – Albo zdecydują się na lepsze stosunki z nami, albo ryzykują izolację – mówił Bush w imieniu Zachodu. Wczoraj Unia i USA zapowiedziały kolejne sankcje finansowe wobec Iranu.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem