Fiskus uwiera bardziej

Zdaniem specjalistów nasz system nie sprzyja firmom. W rankingu Banku Światowego i PricewaterhouseCoopers w 2007 r. Polska spadła o 17 miejsc

Aktualizacja: 13.11.2008 18:31 Publikacja: 13.11.2008 01:31

Fiskus uwiera bardziej

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Jeszcze rok temu zajmowaliśmy 125. miejsce, teraz 142. Spośród członków UE gorzej jest tylko w Rumunii, która plasuje się na 146. pozycji. Na pierwszym miejscu są Malediwy, potem Katar, Hongkong i Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur i Irlandia. Ostatnie miejsce zajmuje Białoruś. Ranking ocenia 181 krajów.

Najlepiej wypadamy pod względem wielkości obciążeń podatkowych – całkowita stawka podatkowa sięga u nas 40,2 proc., co plasuje nas na 83. miejscu. Do czołówki listy nam jednak daleko – w Danii (13. pozycja) całkowita stawka wynosi 29,9 proc., a formalności związane z podatkami zajmują przedsiębiorcom 135 godzin. W Polsce potrzeba na to 418 godzin, co spycha nas na odległe 151. miejsce.

Podstawowymi barierami dla prowadzenia i rozwoju firm jest ogromna liczba przepisów oraz niezrozumiały dla przedsiębiorców język, jakim są pisane ustawy. Problemem jest też brak zaufania między podatnikiem a administracją skarbową oraz kwestie techniczne, głównie związane z możliwością rozliczania się i składania deklaracji podatkowych przez Internet.

Przedsiębiorcy bardziej niż obniżania podatków oczekiwaliby stworzenia przyjaznego systemu podatkowego: klarownych i stabilnych przepisów, transparentności wydatków budżetowych oraz prostej sprawozdawczości. Na pytanie, co reformować na pierwszym miejscu, pada odpowiedź: upraszczać podatki, konsolidować je, przerzucać jak najwięcej formalności do Internetu. Dopiero na czwartym miejscu stawiana jest redukcja stawek. Może dlatego, że akurat w tym zakresie rząd dokonał zmian – obniżył stawki ubezpieczenia społecznego, a od stycznia 2009 r. wprowadzi dwie stawki PIT.

Niestety dużo gorzej sprawa wygląda, jeśli chodzi o podatki pośrednie. Dopiero w tegorocznych nowelizacjach uwzględniono niektóre z postulatów przedsiębiorców – kwartalne rozliczenie VAT, likwidację 30 proc. sankcji tego podatku i skrócenie terminu zwrotu ze 180 do 60 dni.

Caroline Otonglo z Banku Światowego podkreślała podczas prezentacji raportu, że swoje systemy podatkowe najchętniej reformują kraje z Europy Środkowo-Wschodniej i centralnej Azji. Najczęściej reforma polega na obniżeniu stawki podatku czy upraszczaniu systemu. Rzadziej dochodzi do likwidacji podatków i obniżania kosztów pracy.

Niestety, jak podkreślił prof. Witold Orłowski z PwC, u nas w ciągu ostatniego roku niewiele się zmieniło, stąd tak niska pozycja w rankingu. – To się zmieni, jeśli pokusimy się chociażby o likwidację bądź połączenie części opłat. Dlaczego Czesi mogą mieć u siebie tylko 12 opłat, a my musimy aż 40? – pyta ekonomista.

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Paweł Wojciechowski zwrócił uwagę, że mało przyjazny system podatkowy odstrasza inwestorów. – Maleje atrakcyjność Polski dla inwestycji w zaawansowane technologie – wyjaśnił. – W naszym kraju inwestycje w produkcję stanowią 80 proc., a w usługi 20 proc. W Unii proporcje te wynoszą 40 do 60 proc. Sytuacji nie poprawia też zły stan infrastruktury oraz uciekająca za granicę kadra menedżerska.

[ramka]Irlandczycy potrzebują 5,5 razy mniej czasu niż my, by rozliczyć się z fiskusem. Białorusinom zajmuje to trzy razy więcej czasu. [/ramka]

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem