Polisa dla Polski z MFW

Nawet 30 mld dolarów mogłaby otrzymać Polska od funduszu. Taka pomoc mogłaby pomóc złotemu, choć niejasny jest jej wpływ na proces przyjęcia euro

Aktualizacja: 11.04.2009 02:06 Publikacja: 10.04.2009 16:29

Polisa dla Polski z MFW

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki RB Roman Bosiacki

– Elastyczna linia kredytowa to bezprecedensowe wydarzenie w historii Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Umożliwia ona pomoc krajom, ale bez tych wszystkich negatywnych cech, które dla inwestorów oznacza tradycyjna pomoc funduszu – mówi Marcin Piątkowski, były pracownik MFW w Waszyngtonie.

[srodtytul]Miliardy dolarów dla Polski[/srodtytul]

Jego zdaniem w ramach nowego instrumentu Polska mogłaby liczyć na 20 – 30 mld dol. linii kredytowej, które w razie potrzeby można byłoby użyć. Np. w sytuacji, gdyby Polska miała problem z regulowaniem swoich należności w walucie z powodu kryzysu finansowego lub potrzebowała sfinansować możliwy wyższy deficyt budżetowy. Ekonomiści banku Barclays z Londynu, a także analitycy Goldman Sachs wymieniają Polskę jako kraj, który mógłby skorzystać z tego rodzaju nowego sposobu finansowania.

– Polska to idealny kandydat. Ma zdrowe fundamenty, a także odpowiednie rozwiązania instytucjonalne – mówi Peter Montalto, ekonomista rynków wschodzących w banku Nomura w Londynie.

Minister finansów Jacek Rostowski twierdził, że Polska nie potrzebuje zagranicznego wsparcia. Według niego mógłby to być zły sygnał dla inwestorów, którzy mogliby jeszcze bardziej osłabić złotego. – Sądzę jednak, że zapewnienie pomocy MFW jako swego rodzaju ubezpieczenia byłoby dobrze odebrane – uważa Piotr Kalisz, główny ekonomista Citibanku Handlowego.

Kilka dni temu Dominik Radziwiłł, wiceminister finansów, przyznał, że rząd przygląda się nowemu instrumentowi MFW.

[srodtytul]Czy pomoc wpłynie na przyjęcie euro?[/srodtytul]

Zdaniem Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty Invest-Banku, choć sam fakt dostania linii kredytowej od MFW byłby pozytywną informacją, to jednak może to stać w sprzeczności z aspiracjami Polski dotyczącymi przyjęcia euro. – Musielibyśmy odłożyć pomysł wejścia do systemu ERM2. Nie można wchodzić do węża walutowego, będąc objętym pomocą. To utrudniłoby negocjacje, a później ocenę kryterium kursowego. Dlatego rząd zapewne głęboko się nad tym zastanawia – uważa Borowski.

Inaczej ocenia to Marcin Piątkowski. – Taka linia pomogłaby Polsce w negocjacjach z EBC, bo to oznacza, że mamy więcej pieniędzy, za pomocą których można bronić kursu – mówi. Zdaniem Petera Montalto Polska ma i tak małe szanse na wejście do ERM2 w tym roku. – Słowacja rozmawiała dziesięć miesięcy, zanim weszła do węża walutowego.

[ramka][srodtytul]Elastyczna linia kredytowa[/srodtytul]

Nowy instrument MFW jest wyjątkowy, bo umożliwia skorzystanie z pomocy funduszu bez żadnych warunków. Do tej pory fundusz pożyczał pieniądze krajom, jednocześnie wymagając od nich np. obniżenia deficytu. I egzekwował to, o czym świadczy opóźnienie wypłaty dla Łotwy z powodu właśnie braku ograniczenia deficytu. O elastyczną linię kredytową (Flexible Credit Line) mogą starać się kraje o solidnych fundamentach, prowadzące odpowiedzialną politykę w przeszłości. Pierwszy z nowej formy pomocy skorzystał na początku kwietnia Meksyk, co zostało bardzo dobrze przyjęte przez inwestorów. [/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=m.kuk@rp.pl]m.kuk@rp.pl[/mail][/i]

MFW

– Elastyczna linia kredytowa to bezprecedensowe wydarzenie w historii Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Umożliwia ona pomoc krajom, ale bez tych wszystkich negatywnych cech, które dla inwestorów oznacza tradycyjna pomoc funduszu – mówi Marcin Piątkowski, były pracownik MFW w Waszyngtonie.

[srodtytul]Miliardy dolarów dla Polski[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem