Tak wynika z informacji, jaką przedstawił GUS w publikacji "Rachunki Narodowe według sektorów i podsektorów instytucjonalnych 2006 - 2009". Z analizy wynika, że po kilku latach powolnego zmniejszania się udziału szarej strefy w PKB w 2009 roku jej wartość znowu wzrosła. W 2008 roku jej udział w tworzeniu PKB wynosił 11,8 proc., a w 2009 r. było to 13,1 proc. Oznacza to, że dwa lata temu osoby w niej działajcie wypracowały ponad 170 mld zł
- To efekt osłabienia gospodarczego, w czasie którego zawsze zwiększa się szara strefa. Podmioty gospodarcze zaniżają efekty swojej działalności, a osoby fizyczne nie rejestrują prowadzonej działalności chcąc przetrwać kryzys. To niezgodne z prawem, ale to efekt wysokich obciążeń podatkowych i parapodatkowych, które w okresie osłabienia gospodarczego trudno jest unieść małym podmiotom gospodarczym" – tłumaczy Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.
Z danych GUS wynika, iż największy wpływ na rozmiary produkcji w szarej gospodarce miała działalność gospodarcza prowadzona w zarejestrowanych podmiotach gospodarczych. Wzrosła z 8,3 proc. PKB w 2008 roku do 9,6 proc. PKB w 2009 r. (pozostałe 3,5 proc. PKB – w 2008 r. i w 2009 r. - to wynik działalności nierejstrowanej prowadzonej przez osoby fizyczne).
Najczęściej z nielegalnych praktyk korzystały firmy prowadzące działalność handlową, budowlaną oraz zajmujące się obsługą nieruchomości i firm.
Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek przypomina, iż w 2009 roku w firmach mikro i firmach małych przychody ze sprzedaży spadły w porównaniu do 2008 r. o 7,8 proc., a ich wynik finansowy brutto obniżył się o 11,8 proc. - Zapewne część firm miała poważne problemy z zapewnieniem przychodów na poziomie pozwalającym na przetrwanie i zdecydowała się na częściową działalność w szarej strefie lub na ukrywanie większej niż dotychczas części swojej działalności (tak przychodów, jak i zatrudnienia). Przy spadku przychodów i zysków brutto udział obciążeń podatkowych i parapodatkowych rośnie – uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.