- Wynik Polski (64,2 pkt) jest 0,1 pkt lepszy niż w zeszłym roku. Polska plasuje się na 29 miejscu wśród 43 krajów regionu Europy. Nasz wynik jest powyżej średniej światowej - informują autorzy rankingu równolegle chwaląc nas za dobre wyniki w czasie kryzysu:
- Polska wyszła z kryzysu ekonomicznego w dużej mierze bez szwanku. Ekonomika działa stosunkowo dobrze w wielu dziedzinach wolności gospodarczej. Przejrzystość systemu i dobrą koniunkturę dodatkowo wspiera stabilność polityczna. Polska stworzyła dynamiczne środowisko dla przedsiębiorców. Barier w wolnym handlu jest stosunkowo niewiele(...). Presja inflacyjna znajduje się pod kontrolą, a inwestycje zagraniczne są mile widziane.
Słabością jest instytucjonalne powstrzymanie wolności gospodarczej, co utrudnia bardziej dynamiczny wzrost. Chodzi o wciąż istniejącą korupcję i nieskuteczny system sądowniczy - podatny na naciski polityczne. Nagromadzenie w ostatnich latach dużych deficytów fiskalnych zwiększa ryzyko spadku konkurencyjności polskiej gospodarki. Kraj potrzebuje bardziej zdyscyplinowanego zarządzania finansami publicznymi - ostrzega raport.
Ranking zawiera kilka niespodzianek jak np. miejsca poza pierwszą dziesiątką krajów skandynawskich. Tu najwyższej oceniona została wolność w Danii (11 miejsce) a najgorzej w Norwegii - dopiero 40 miejsce. Wśród naszych sąsiadów najwyżej jest Litwa (23 miejsce), Niermcy (26) i Czesi (30). Najgorzej jest w Rosji (144 miejsce co oznacza klasyfikację „w większości bez wolności gospodarczej").
Wolności gospodarczej nie ma w ogóle w zajmujących ostatni miejsca w zestawieniu: Wenezueli, Erytrei, Libii, Kubie, Zimbabwe i ostatniej Korei Północnej. Gospodarki te uznawane są za całkowicie „zamknięte".