Norwegowie wolą Azję od Europy

Norweski narodowy fundusz inwestycyjny zamierza drastycznie zmniejszyć swe zaangażowanie w pogrążonej w kryzysie Europie i zwiększy inwestycje na wschodzących rynkach oraz w Azji-Pacyfiku

Publikacja: 30.03.2012 18:11

Fundusz z kapitałem 609 mld dolarów, największy w  Europie inwestor w kapitał akcyjny, jeden z największych na świecie, zmniejszy swe zaangażowanie w europejskie akcje i obligacje z 54 proc. do 41 – poinformował rząd w raporcie przeznaczonym dla parlamentu o długofalowych zmianach w zarządzaniu funduszem. Z kolei udział Azji-Pacyfiku zwiększy się z 11 proc. obecnie do 19 – dodał na konferencji prasowej minister finansów Sigbjoern Johnsen.

- Proporcja inwestycji w Europie będzie maleć stopniowo z upływem czasu. Zmniejszymy  nasze zaangażowanie w Europie, bo uważamy, że rozwój globalnej gospodarki zmienia się i należy to uwzględnić w naszej strategii. Najprawdopodobniej będziemy musieli sprzedać pewne aktywa w Europie – wyjaśnił minister.

W wyniku tego udział wschodzących rynków w całkowitym portfelu funduszu wzrośnie z 6 do 10 proc., a obu Ameryk i Afryki z 35 do 40 proc.

- Po prostu nie jest możliwe stwierdzenie, jaki długo to potrwa, ale powinno odbywać się stopniowo, z wzięciem pod uwagę warunków rynkowych – dodała wiceminister Hilde Singsaas. S.Johnsen przypomniał, że poprzednia zmiana charakteru portfela trwała dwa lata.

Fundusz  nazywany naftowym (bo zasilają go zyski z eksportu ropy i gazu) ma obecnie wartość 3,47 bln koron (609,2 mld dolarów, 456,7 mld euro); na statystycznego Norwega – mężczyzn, kobietę  i dziecko – przypada ponad 120 tys. dolarów. Przewiduje się , że do 2020 r. wzrośnie  do 5,86 bln czyli do 1,03 bln dolarowa. W IV kwartale zapewnił zwrot od kapitału 4,4 proc,. ale w całym roku wykazał  stratę 2,5 proc. w powodu właśnie  dużego zaangażowania w  Europie.

Fundusz powstał na początku lat 90., aby pomóc rządowi sfinansować hojny system opieki społecznej,  gdy zabraknie  nośników energii. Jest tez  przedsięwzięciem o surowych normach moralnych. Norwegowie nie inwestują w firmy produkujące broń,  alkohol  czy wyroby tytoniowe.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje