Szef Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej i Hyperiona (grupa MNI) Tomasz Szczypiński, z którym „Rz" rozmawiała o postępach w realizacji inwestycji w tamtejszym województwie na początku sierpnia, niewiele się pomylił. Zapowiadał wtedy, że MSS wybierze wykonawców sieci Internetu powstającej w połowie za pieniądze unijne sieci w ciągu dwóch tygodni. Ostatecznie spółka podpisała umowy z wykonawcami 23 sierpnia.

Spośród 13 firm, które wystartowały po dwuetapowy projekt, wybrane zostały: firma z Tarnowa – MGGP – oraz giełdowy Comp. Trafi do nich w sumie ok. 120 mln zł – podał Hyperion, zaznaczając, iż w porównaniu z planowanym budżetem kwota ta stanowi oszczędność rzędu 8 mln zł.

Polityczna przeszłość zarówno właściciela MNI (to Andrzej Piechocki, b. doradca ministra Wiesława Kaczmarka,) jak i prezesa Hyperiona (b. polityk PO) sprawia, że najciekawszym elementem informacji jest jeden z wykonawców.

MGGP to firma inżynieryjno-geodezyjna, o której zrobiło się głośno w mediach cztery lata temu z powodów właścicielskich i drogowych zleceń bez przetargów. Jej współzałożycielem – obok prezesa Franciszka Grybosia – był bowiem Aleksander Grad, wtedy minister skarbu. MGGP  powstała z połączenia czterech spółek, z których większość została utworzona w końcu lat 80. przez absolwentów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, w tym m.in. Aleksandra Grada. W lutym 1998 r. właściciele firm, czyli Gryboś, Bogdan Grodziński, Janusz Sobczyk oraz Małgorzata Grad, powołali Małopolską Grupę Geodezyjno-Projektową w Nowym Sączu (od 2000 r. ma siedzibę w Tarnowie). Według MGGP od 2010 r. w całości należy do firmy „Franciszek Gryboś spółka komandytowa". Były minister zaś jest dziś prezesem PGE EJ1.

Sieć, którą zbudują Comp i MGGP, ma zagwarantowane 64 mln zł, a kompletowanie reszty trwa. Czasu jest mało: 3 tys. km światłowodów musi powstać do końca września 2015 r.