Rządowi Donalda Tuska wciąż nie udaje się zrealizować idei taniego państwa. Wydatki z budżetu na bieżące potrzeby administracji, policji czy wojska ciągle rosną. W 2013 r. pochłonęły one z kasy państwa ok. 58,4 mld zł – wynika z opracowanej przez „Rz" analizy przedstawionego kilka dni temu rocznego sprawozdania z wykonania budżetu. To o 2,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost był większy niż inflacja, która wyniosła 0,9 proc. Od 2009 r., czyli od momentu, gdy rząd musi permanentnie zaciskać pasa, by nie dopuścić do nadmiernej dziury w finansach publicznych, wydatki bieżące budżetu wzrosły już o 14 proc.
Instynkt samozachowawczy
Ale mimo wszystko nie można ministerstwom czy innym urzędom zarzucić rozrzutności. – Państwo na pewno w ostatnich latach zaczęło oszczędzać, bo przed 2008 r. wydatki bieżące rosły o 7–8 proc. rocznie – komentuje Aleksander Łaszek z fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. – Dziś budżet trzyma dyscyplinę, ten wzrost jest umiarkowany, wolniejszy nawet niż nominalne tempo rozwoju gospodarczego – dodaje.
– Kryzys spowodował, że i urzędnikom włączył się instynkt samozachowawczy. Nikt nie może szastać pieniędzmi przy tak silnym spowolnieniu gospodarczym – uważa też Marcin Chludziński, prezes Fundacji Republikańskiej.
Największa część budżetowych wydatków bieżących, które można traktować jako koszty świadczenia usług publicznych, stanowią wynagrodzenia – aż 67 proc. (39,1 mld zł). To uposażenie wojskowych, policjantów, urzędników, sędziów, nauczycieli akademickich itp. (nasza analiza obejmuje tylko budżet państwa, a więc bez urzędników samorządowych czy nauczycieli). W porównaniu z ub. rokiem wzrosły one o 2,6 proc., choć teoretycznie fundusz płac jest zamrożony od 2009 r.
Mniej na remonty
O wzroście płac w sferze budżetowej mimo zamrożenia już pisaliśmy na łamach „Rz". Ministerstwo Finansów tłumaczy go m.in. efektem ustawowej podwyżki wynagrodzeń sędziów i referendarzy sądowych, prokuratorów i asesorów. Trochę więcej kosztowało też (skutki przechodzące wcześniejszych podwyżek) uposażenie funkcjonariuszy służby więziennej, policji, straży granicznej, BOR i Państwowej Straży Pożarnej.