Już w 2012 roku działało w Polsce blisko 800 firm z udziałem kapitału amerykańskiego. Zatrudniają one łącznie około 200 tys. osób. W rezultacie Stany Zjednoczone jednym z najważniejszych zagranicznych pracodawców na polskim rynku.
Większość firm z kapitałem amerykańskim rozpoczęła działalność w Polsce w pierwszej połowie lat 90, natomiast w latach 2000-2010 dokonywała reinwestycji. Według KPMG, prawie 70 proc. średnich i dużych firm amerykańskich otworzyło w Polsce kolejną filię, fabrykę, centrum biznesowe lub badawczo-rozwojowe. - Największy odsetek firm amerykańskich reinwestował w Polsce w branży motoryzacyjnej – twierdzi Stacy Ligas, szef działu audytu instytucji finansowych w KPMG w Polsce.
W branży nowoczesnych usług dla biznesu oraz branży badawczo-rozwojowej inwestycji z USA jest szczególnie dużo. Według danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL, w 2014 roku działało w Polsce 156 centrów biznesowych i badawczo-rozwojowych z amerykańskim kapitałem, które zatrudniały razem ponad 46 tys. osób. Najwięcej osób (17,3 tys.) zatrudniają centra usług wspólnych (ang. Shared Services Center – SSC), co stanowi blisko 40% ogólnego zatrudnienia w SSC w Polsce. Na drugim miejscu pod względem zatrudnienia są amerykańskie BPO i ITO, zatrudniające 15,6 tys. osób, czyli 28% ogółu zatrudnienia w tych branżach. W centrach B+R z amerykańskim kapitałem znalazło zatrudnienie 10,6 tys. osób, co stanowi blisko połowę personelu zatrudnionego we wszystkich zagranicznych centrach badawczo-rozwojowych w Polsce. - Obecnie, aż co drugi pracownik zatrudniony w centrach badawczo-rozwojowych z zagranicznym kapitałem w Polsce pracuje dla firmy amerykańskiej – dodaje Ligas.
Tymczasem wartość polskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych jest niewielka, choć od 2010 roku rosną one szybciej. W 2012 roku polskie inwestycje w USA wyniosły 6,3 mld zł. Z danych zebranych przez ambasadę RP w Waszyngtonie wynika, że obecnie w Stanach Zjednoczonych działa co najmniej 40 polskich firm. Znaczna część podmiotów, które zdecydowały się zainwestować w USA, prowadzi działalność w branży informatycznej i nowoczesnych technologii. Polskie firmy upodobały sobie przede wszystkim Kalifornię, Florydę, Nowy Jork, Georgię i Illinois.
Od roku 2012 zauważalne jest zwiększenie intensywności polsko-amerykańskich relacji gospodarczych. Mimo, że w ostatnich latach liczba przedsiębiorstw z USA inwestujących w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie, to rośnie w nich zatrudnienie – podkreśla Józef Wancer, Prezes Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.