Produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w sierpniu br. o 1,9 proc. niższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 2,2 proc.) i o 8,5 proc. niższa w porównaniu z lipcem br. – podał GUS. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 0,7 proc. rok do roku.

- To pierwszy Spadek produkcji od maja 2013 r. Przypieczętowuje wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego, obserwowane od czerwca tego roku – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Jej zdaniem na polskiej gospodarce, a przemyśle w szczególności, piętno coraz bardziej odciska konflikt rosyjsko-ukraiński, a w zwłaszcza nałożone sankcje przez Zachód na Rosję i odwrotnie, które hamują ożywienie w strefie euro, w tym wzrost gospodarczy u naszego głównego partnera handlowego. – Dziś możemy już prognozować, że tempo wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale będzie sporo słabsze od zanotowanego w drugim kwartale. Oceniam że znajdzie się ono w okolicach 3 proc. lub nawet poniżej – mówi Kurtek.

W stosunku do sierpnia ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 18,6 proc., napojów – o 11,6 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 7,2 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 6,6 proc., w produkcji artykułów spożywczych – o 4,7 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 4,3 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 3,4 proc.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub. roku wystąpił w 15 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 15,4 proc., mebli – o 11,2 proc, maszyn i urządzeń – o 4,8 proc., urządzeń elektrycznych – o 4,3 proc., wyrobów z metali – o 3,9 proc., metali – o 3,0 proc. oraz papieru i wyrobów z papieru – o 2,7 proc.

Z kolei produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), była w sierpniu br. o 3,6 proc. niższa niż przed rokiem (wobec spadku o 11,1 proc. w sierpniu ub. roku) i o 5,4 proc. niższa w porównaniu z lipcem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlana ukształtowała się na poziomie o 1,0 proc. wyższym niż w sierpniu ub. roku i o 1,8 proc. niższym w porównaniu z lipcem br.