Reklama
Rozwiń

EFNI – remont Europy na sopockiej plaży

Tyle władzy, ile pieniędzy, czy odwrotnie? Regulować rynki czy wręcz przeciwnie?

Publikacja: 03.10.2014 08:04

Ponad 40 spotkań i paneli dyskusyjnych ma – wzorem poprzednich edycji Forum – przynieść żniwo w post

Ponad 40 spotkań i paneli dyskusyjnych ma – wzorem poprzednich edycji Forum – przynieść żniwo w postaci rekomendacji, czyli wskazówek dla polityków zarówno w Warszawie, jak i Brukseli

Foto: materiały prasowe

Na Sopockiej promenadzie ruch. Grupy kobiet i mężczyzn w ciemnych garniturach raźno podążają ze spotkania na spotkanie, z dyskusji na dyskusję. Trwa trzydniowa konferencja Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI), w której biorą udział szefowie firm, europolitycy, eksperci z całego kontynentu – od Portugalii po Rosję.

Ściągawka ?dla polityków

– Tegoroczne Forum odbywa się w trudnym czasie: w Warszawie głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu, w Brukseli przesłuchania nowych komisarzy – mówiła, otwierając Forum, Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, organizatora EFNI.

Hasło czwartej już edycji EFNI brzmi: „Europa bezpieczna i konkurencyjna – realistyczny cel czy nieosiągalne marzenie? Perspektywa biznesu". Ponad 40 spotkań i paneli dyskusyjnych ma – wzorem poprzednich edycji Forum – przynieść żniwo w postaci rekomendacji, czyli wskazówek dla polityków zarówno w Warszawie, jak i Brukseli.

Według Jerzego Buzka, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, głos z Sopotu jest na unijnych salonach słyszany. I słuchany. – W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z pakietem klimatycznym. Udało się go rozmiękczyć także dzięki deklaracjom z EFNI – mówi polski europoseł.

Wolność i kapitał

– Skoro w rękach 85 ludzi jest połowa bogactwa świata, a resztą musi się podzielić 7 mld innych, pojawia się pytanie, czy w takim świecie można dalej funkcjonować – zastanawiał się Rafał Grodzicki, członek zarządu PZU, prowadzący środową dyskusję „Władza pieniądza – współczesne zagrożenia dla wolności".

Większa redystrybucja tych nierówności jednak nie zlikwiduje, przynajmniej zdaniem uczestników Forum. Aż 81 proc. biorących udział w szybkim sondażu nie wierzy, by lekiem na niesprawiedliwy podział światowego bogactwa stało się np. obłożenie dochodów powyżej 1 mln dol. 80-proc. stawką podatkową, jak chcieliby niektórzy.

A może skuteczniejsze jest – zauważył jeden z uczestników forum – rozdanie majątku na cele charytatywne, jak to robi Bill Gates? Jeśli politycy słuchają głosu płynącego z Sopotu, to przesłanie ze środowych obrad brzmi: nie majstrujcie przy podatkach. Ale też nie unikajcie reform.

Reformy ?dla cierpliwych

– Fantastyczny pakiet reform całkowicie zmienił w 1990 r. polską gospodarkę, ale prawdziwy sukces przyszedł znacznie później – mówił Węgier Kalman Mizsey, były wiceprzewodniczący ONZ, obecnie w grupie unijnych doradców na Ukrainie.

EFNI nie mogłoby się odbyć bez honorowego gościa – Lecha Wałęsy. – Nasze pokolenie usunęło wiele podziałów w świecie, ale okazało się, że potrzebne są modyfikacje – mówił legendarny przywódca „Solidarności". Trzeba zrobić listę tego, co uda się wyrównać w najbliższych latach, a co potrwa dłużej.

Ale młode pokolenie nie chce czekać. Kaja Milanowska, specjalistka od bioinformatyki – jak podkreśliła: 29-latka – cieszy się, że Europa wiele obiecuje: wyjazdy, transfer wiedzy. – Ale czy wszystko to będzie trwało wiecznie? – pyta. – Europa przecież żyje ponad stan: zaciąga długi na koszt młodego pokolenia.

Ile regulacji

Andrzej Olechowski, szef rady nadzorczej banku Citi Handlowy, w czasie panelu „Jak dziś konkuruje świat" zwrócił uwagę, że w wyniku kryzysu zamiast współpracy w regulacjach na świecie następuje ich fragmentacja, rozrost przepisów krajowych. To utrudnia prowadzenie interesów w zglobalizowanej gospodarce. Aż 83 proc. uczestników EFNI biorących udział w szybkiej sondzie zgodziło się, że nowe regulacje to nie jest solidny fundament wzrostu.

Regulacje nie przeszkadzają w globalnej ekspansji KGHM Polska Miedź, który w czwartek odebrał trofeum Emerging Markets Champions, przyznane przez Fundację Kronenberga działającą przy banku Citi Handlowym. Działo się to dzień po uruchomieniu w Chile kopalni rudy miedzi Sierra Gorda, sztandarowej inwestycji zagranicznej KGHM.

Krzysztof Adam Kowalczyk ?z Sopotu

EFNI trwa do piątku włącznie. Pełna relacja z całego Forum ?w poniedziałkowym wydaniu „Rz".

Na Sopockiej promenadzie ruch. Grupy kobiet i mężczyzn w ciemnych garniturach raźno podążają ze spotkania na spotkanie, z dyskusji na dyskusję. Trwa trzydniowa konferencja Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI), w której biorą udział szefowie firm, europolitycy, eksperci z całego kontynentu – od Portugalii po Rosję.

Ściągawka ?dla polityków

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora