Polscy dłużnicy wśród najbardziej poszkodowanych

Polacy spłacający kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich zajęli szóste miejsce w zaimprowizowanym przez portal Money/CNN rankingu najbardziej poszkodowanych po decyzji banku centralnego Szwajcarii o rezygnacji z ochrony sztywnego kursu swojej waluty wobec euro.

Publikacja: 17.01.2015 13:48

Polacy spłacający kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich zajęli szóste miejsce w zaimprowizowa

Polacy spłacający kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich zajęli szóste miejsce w zaimprowizowanym przez portal Money/CNN rankingu najbardziej poszkodowanych po decyzji banku centralnego Szwajcarii.

Foto: Bloomberg

Decyzja będzie miała wpływ na całe gałęzie przemysłu i wiele indywidualnych osób – pisze portal. Gwałtowna aprecjacja franka zarówno wobec euro, jak i dolara po rezygnacji z ochrony niskiego kursu waluty skłoniła dziennikarzy portalu do opublikowania mini-rankingu najbardziej poszkodowanych. Sami autorzy zastrzegają przy tym, że należy traktować z lekkim przymrużeniem oka.

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmują producenci słynnych szwajcarskich zegarków – Rolex, TAG Heuer, Richemont i Swatch. Koszty produkcji teraz znacznie wzrosną, choć część z nich być może uda się przerzucić na nabywców, którzy jak wiadomo do biednych nie należą.

Drugą ofiarą w rankingu jest cała szwajcarska gospodarka, która stała się mniej konkurencyjna. Ekonomiści już obniżyli jej prognozy wzrostu w 2015 roku z 1,8 proc. do 0,5 proc.

Na trzecim miejscu znalazła się szwajcarska czekolada. Akcje Lindt & Sprungli straciły na wartości ponad 8 proc., bo inwestorzy obawiają się, że sprzedawcy detaliczni będą musieli podnieść ceny szwajcarskich słodyczy. Jedynym pocieszeniem może być to, że markowa czekolada produkowana jest także poza Szwajcarią, a więc taniej, co pozwoli zamortyzować kursowe wahania. Mniej szczęścia mają natomiast producenci szwajcarskich serów, które wytwarzane są na miejscu.

Kolejne miejsce w rankingu zajął... Roger Federer. Szwajcarski tenisista, który jest twarzą wielu rodzimych firm takich jak Lindt i Rolex będzie teraz zarabiał na kortach dużo mniej po przeliczeniu wygranych na franki – piszą dziennikarze Money/CNN.

Ostatnie miejsce przed polskimi kredytobiorcami zajęli turyści, którzy zamierzają odwiedzić Szwajcarię. Wobec wzrostu kursu franka wiele osób ominie w tym roku ten kraj. A wyjazd na narty w szwajcarskie Alpy może okazać się droższy od planowanego.

Polacy zaciągający pożyczki we frankach – to kolejna grupa poszkodowanych. Portal przypomina, że zaciągnięte kredyty są w sumie warte 30 miliardów euro. Wobec perspektywy wzrostu rat o co najmniej kilkanaście procent, można się obawiać wyższych wskaźników niewypłacalności.

Ostatnie miejsce w zestawieniu zajęli inwestorzy zajmujący się działalnością na rynkach walutowych. Straty poniesione z powodu zawirowań po decyzji Szwajcarów liczone są w dziesiątkach miliardów dolarów.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje