Minister Andrzej Domański stanie na czele ECOFIN-u. O co będzie walczył?

Wspólne finansowanie obronności, wzrost konkurencyjności europejskiej gospodarki, deregulacja – m.in. takie tematy będą priorytetem Ministerstwa Finansów podczas polskiej prezydencji w UE.

Publikacja: 19.12.2024 15:47

Minister finansów Andrzej Domański podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie

Minister finansów Andrzej Domański podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Od 1 stycznia Polska przejmie na sześć miesięcy prezydencję w Radzie UE. W tym okresie minister finansów Andrzej Domański będzie stał na czele Rady do spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). A na piątkowej konferencji minister przedstawił swoje główne priorytety w nowej roli.

Polska prezydencja w UE – jakie zadania dla ministra finansów

– Oczekiwania wobec polskiej prezydencji są wysokie. Po sześciu miesiącach prezydencji węgierskiej jest wyraźna potrzeba przyspieszenia – mówił Andrzej Domański. – Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja gospodarcza w Unii Europejskiej, w niektórych państwach członkowskich, wymaga zdecydowanych działań. Jako rada ECOFIN będziemy podejmować bardzo aktywną dyskusję, prowadzącą do konkretnych działań – wyjaśniał minister podczas spotkania z dziennikarzami.

Czytaj więcej

Mario Draghi ostrzega przed „powolną agonią” UE. Proponuje wielki plan inwestycyjny

Szef resortu finansów wymieniał trzy główne obszary, które wymagają szczególnej uwagi. To bezpieczeństwo, konkurencyjność europejskiej gospodarki i stabilne wsparcie UE dla Ukrainy.

Bezpieczeństwo militarne to oczywiście priorytet numer jeden. – Będziemy dyskutować o zwiększeniu wysiłku na poziomie UE, zwiększeniu zdolności produkcyjnych europejskiego przemysłu obronnego, rozwoju technologicznego oraz innowacyjności. To niezwykle istotne, abyśmy budowali silny europejski przemysł obronny, bazujący na najnowocześniejszych technologiach – wyliczał minister.

Wspólny budżet UE na obronność?

– Przy każdej okazji podkreślamy, że jest potrzeba większej solidarności w obszarze finansowania obrony – przyznał też Andrzej Domański. – Bezpieczeństwo to wspólna sprawa, dlatego wymaga również wspólnej odpowiedzi ze strony Unii Europejskiej – przekonywał. – Nie podał przy tym konkretów, np. jaka jest polska propozycja co do wspólnego unijnego budżetu na obronność ani jakie mogą być źródła jego finansowania. Wiadomo za to, że ta kwestia będzie tematem wiodącym kwietniowego posiedzenia ECOFIN-u w Warszawie.

Drugim priorytetem podczas polskiej prezydencji ma być przywrócenie konkurencyjności europejskiej gospodarki. To ogromne wyzwanie i wiadomo, że w ciągu pół roku nie uda się przemodelować unijnego systemu, ale jak zaznaczył minister Domański, dyskusję trzeba zacząć jak najszybciej.

Jak przywrócić konkurencyjność europejskiej gospodarce

W tym obszarze kluczowe będą: uproszczenie i deregulacja, obniżenie cen energii, poprawa dostępu firm do kapitału oraz reforma kodeksu celnego UE.

Minister Domański zaznaczył, że obecnie europejskie firmy mierzą się z przeciążeniem regulacyjnym, stąd potrzeba uproszczeń. Dodał, że z taką opinią zgadzają się nowi komisarze UE ds. gospodarki, a w ciągu pierwszych 100 dni polskiej prezydencji pojawić się ma pierwsza propozycja deregulacji (ze strony KE).

Z kolei już na styczniowym posiedzeniu Rada ECOFIN, bazując na rekomendacjach MFW, dyskutować ma o narzędziach, jak obniżyć ceny energii dla europejskich przedsiębiorców. Tu też minister Domański nie precyzował, jak można tego dokonać. Niemniej wiadomo, że chodzi bardziej o próbę stworzenia wspólnego rynku energii niż np. radykalne zmiany w systemie uprawnień do emisji CO2.

Kto tworzy ECOFIN

– Chcemy, żeby Rada ECOFIN aktywnie kształtowała dyskusję na temat zmian w gospodarce UE. Chcemy, żeby Europa pozbyła się swoistej naiwności, przerostu regulacji, uzależnienia energetycznego, itp. Wszystkiego, co uderzyło w konkurencyjność i dynamikę wzrostu gospodarczego – mówił minister.

– Czas, aby europejska gospodarka wróciła na ścieżkę wzrostu, bo bez wzrostu gospodarczego nie będzie wspólnej polityki, nie będzie polityki spójności czy wspólnych narzędzi dotyczących finansowania obrony – podsumował Andrzej Domański.

Rada ECOFIN odpowiada w UE za politykę gospodarczą, kwestie podatkowe i regulację rynków finansowych. Na forum Rady zbierają się ministrowie gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich, w posiedzeniach uczestniczą też właściwi komisarze europejscy. W czasie polskiej prezydencji zaplanowano sześć posiedzeń ECOFIN-u.

Czego oczekują przedsiębiorcy 

Przedstawione przez Andrzeja Domańskiego priorytety Ministerstwa Finansów są mniej więcej zgodne z postulatami przedsiębiorców. – Potrzebujemy mądrej strategii dla Europy, aby zapewnić rozwój gospodarczy, poprawić pogarszającą się od dłuższego czasu konkurencyjność europejskich firm oraz polepszyć dobrobyt obywateli – zaznaczył Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, prezentując dziesięć postulatów dla polskiej prezydencji. – Trzeba też zwrócić uwagę na obszary, w których, z uwagi na coraz trudniejszą i bardziej niebezpieczną sytuację geopolityczną, Europa musi wykazać się większą determinacją, jak w przypadku budowy potencjału bezpieczeństwa i obrony oraz wsparcia kandydatów do członkostwa, w tym Ukrainy – mówił Witucki.

W polskiej prezydencji w Radzie UE przedsiębiorcy widzą szansę na wykreowanie nowej unijnej polityki, wspierającej jednolity rynek, będącej odpowiedzią na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne, deregulacja rynków.  

Od 1 stycznia Polska przejmie na sześć miesięcy prezydencję w Radzie UE. W tym okresie minister finansów Andrzej Domański będzie stał na czele Rady do spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). A na piątkowej konferencji minister przedstawił swoje główne priorytety w nowej roli.

Polska prezydencja w UE – jakie zadania dla ministra finansów

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Finanse
Ameryka nie wykopie wszystkich bitcoinów. Obietnica Trumpa nie do spełnienia
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego