W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną powiatu, który spierał się z fiskusem o podatkową klasyfikację jednej z planowanych transakcji.
Konkretnie chodziło o sprzedaż zespołu pałacowo-parkowego. We wniosku o interpretację powiat podał, że wiekową nieruchomość przejął na własność w drodze komunalizacji. Wcześniej była wykorzystywana na działalność edukacyjną. Jednak obecnie utrzymanie kompleksu stało się zbyt drogie. I jak tłumaczył powiat, jednym z powodów planowanej sprzedaży jest właśnie chęć uniknięcia wydatków związanych m.in. z remontami i renowacją.
We wniosku powiat podkreślał, że nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana do celów związanych z działalnością gospodarczą. Była przeznaczona tylko do wykonywania zadania publicznego związanego z edukacją. Powiat wyjaśnił, że zbycie nastąpi w drodze przetargu, ale nie wykluczył skorzystania z trybu bezprzetargowego. Oferta została zamieszczona w prasie lokalnej oraz na stronie internetowej starostwa.
Samorządowcy uważali, że do planowanej transakcji powiat nie będzie przystępował w charakterze podatnika VAT. Sprzedaż nie nastąpi bowiem w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, gdyż dostawa odpowiada warunkom, w których osoba fizyczna dokonuje sprzedaży składników swojego majątku osobistego. Niemniej w ocenie powiatu, nawet gdyby się okazało, że sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu, powinna korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.
Czytaj więcej
Pobierając opłaty za wydawanie duplikatów świadectw i legitymacji powiat działa jako organ władzy realizujący zadania ustawowe, a nie jako podatnik VAT.