Adam Glapiński został członkiem Akademii Kopernikańskiej

Prezes NBP Adam Glapiński otrzymał nominację do Izby nauk ekonomicznych i zarządzania Akademii Kopernikańskiej – poinformował Narodowy Bank Polski.

Publikacja: 20.02.2023 19:50

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (C) i szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (C) i szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych (P) podczas wręczenia prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu (L) powołania do Akademii Kopernikańskiej w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

W Toruniu trwa Światowy Kongres Kopernikański, odbywający się od 19 do 21 lutego. Z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika zorganizowano debaty naukowców z całego świata połączone z inauguracją Akademii Kopernikańskiej i wręczeniem Nagród Kopernikańskich.

W poniedziałek, 20 lutego, Narodowy Bank Polski ogłosił, że prezes NBP Adam Glapiński otrzymał nominację na członka Akademii Kopernikańskiej. Podstawą prawną funkcjonowania tej instytucji jest ustawa o Akademii Kopernikańskiej, wyznaczająca ogólne ramy ustroju Akademii. W skład Akademii wejdzie maksymalnie 120 osób powoływanych przez prezydenta RP na wniosek poszczególnych Izb Akademii. Pierwszy skład członków Akademii został powołany przez Andrzeja Dudę, a nominacje wręczał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czytaj więcej

Krzysztof Adam Kowalczyk: Inflacyjna mission impossible

– Naszym głównym celem jest programowo kierować Szkołą Główną Mikołaja Kopernika, która będzie prowadzić wykłady na wszystkich szczeblach z ekonomii, zarządzania i finansów. Ta rada to są przedstawiciele w połowie zagraniczni, w połowie krajowi profesorowie, którzy mają też doświadczenie w instytucjach publicznych, mają doświadczenie międzynarodowe – podkreślił Adam Glapiński po otrzymaniu nominacji do izby nauk ekonomicznych i zarządzania.

– Zależy nam na tym, żeby przyjeżdżali wykładowcy z całego świata, ci najlepsi z czołowych ośrodków uniwersyteckich, żeby studenci, doktoranci mieli do czynienia z tym co najnowsze, z tym co najbardziej znane na świecie i docenione. Chcemy, żeby był to uniwersytet na poziomie tych najlepszych uniwersytetów amerykańskich, angielskich czy niemieckich – dodał prezes NBP.

W poniedziałek Adam Glapiński wziął również udział w debacie z przedstawicielami siedmiu innych banków centralnych – Szwecji, Chorwacji, Ukrainy, Litwy, Bułgarii, Belgii i Rumunii.

Finanse
Glapiński: Nikt nie powinien mówić ludziom jak żyć, że muszą jeździć rowerami
Finanse
Metale szlachetne mogą zyskiwać na wartości. Co z dolarem?
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?
Finanse
Inwestorzy znów wierzą w złotego