Hrywna została całkowicie wycofana z obiegu w „nowych regionach Rosji” od 1 stycznia 2023 r., a rubel będzie jedyną walutą używaną na tych terytoriach.
W ubiegłym roku władze już zaczęły wypłacać w rublach świadczenia socjalne i pensje pracownikom państwowym. A do końca 2022 roku w regionach obowiązywał system dwuwalutowy – ukraińska hrywna i rosyjski rubel. Od 1 stycznia nie będzie już można płacić hrywnami, a obywatele posiadający jeszcze ukraińską walutę mogą ją wymieniać w oddziałach banków.
Czytaj więcej
Niech politycy wyznaczą datę przyjęcia euro. W ostatnich latach własna polityka pieniężna przestała być atutem.
– Podobnie jak we wszystkich nowych regionach Rosji, w obwodzie zaporoskim w nowym roku zgodnie z prawem federalnym będzie krążyć tylko rubel rosyjski. Mieszkańcy obwodu, którym pozostała hrywna ukraińska, mogą wymieniać je na ruble w bankach działających w regionie, m.in. monety i małe banknoty. Obecnie nie ma ograniczeń co do terminu takiej wymiany dla osób fizycznych. Osoby prawne, które do 1 stycznia mają jeszcze hrywny w gotówce, będą mogły je wymienić, ale będzie to możliwe jedynie w pierwszych miesiącach 2023 r. – Koczetow, pełniący obowiązki ministra taryf i regulacji cen regionu Zaporoże, powiedział agencji TASS Andriej Koczetow.
Zgodnie z federalnymi ustawami konstytucyjnymi o przyjęciu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, obwodów zaporoskiego i chersońskiego do Federacji Rosyjskiej, bank centralny Rosji określi teraz zasady spłaty kredytów i depozytów, jakie Ukraińcy mieli w hrywnach. Regulator otworzył już swoje przedstawicielstwa w nowych regionach. Wcześniej Władimir Putin zarządził utworzenie terytorialnych instytucji Banku Rosji w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej. Polecił też władzom przekształcenie organizacji, które pełniły tam funkcje banku centralnego i banków komercyjnych, w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i włączenie ich do Promswiazbanku.