Władze Unii chciały od dawna zmniejszyć dużą zależność od domów clearingowych w Londynie, które rozliczały transakcje zamiany (swapowe) w euro, zwłaszcza od chwili wyjścia Wielkiej Brytanii z unijnego bloku. Brexit odciął znaczną cześć brytyjskiego sektora finansowego od jednolitego rynku w Unii, Bruksela zgodziła się jednak na obsługę unijnych klientów przez domy rozliczeniowe z Londynu do 30 czerwca 2025 — pisze Reuter.
Utrata możliwości rozliczania kontraktów na wiele bilionów euro rocznie będzie kolejnym ciosem dla City, które ma już nowych konkurentów w Paryżu i Frankfurcie, a na świecie także w Nowym Jorku i Singapurze. Światowe banki uprzedziły Brukselę, że w razie zbyt skomplikowanej procedury będą rozliczać kontrakty w Stanach.
Komisja Europejska przygotowała projekt nowej dyrektywy, która wśród wymogów przewiduje obowiązek posiadania przez uczestników rynku „aktywnego rachunku” z ustalonym dopiero minimalnym poziomem aktywności w unijnym domu rozliczeniowym. „Należy wymagać od kontrahentów finansowych i niefinansowych posiadania bezpośrednio lub pośrednio rachunków o minimalnym poziomie aktywności” w domach rozliczeniowych utworzonych w Unii — stwierdza projekt dyrektywy. Przewidziano w nim też, by firmy dokonujące clearingu miały oparcie w specjalnym funduszu na wypadek niewykonania zobowiązania (default fund), który zapewni dokończenie operacji, nawet jak jedna ze stron zbankrutuje.
Czytaj więcej
Rada Unii Europejskiej (UE) zatwierdziła decyzję o wpisaniu obchodzenia sankcji antyrosyjskich na listę przestępstw karnych. Teraz Komisja Europejska musi przygotować definicję przestępstwa i kar za jego popełnienie. Jedną z nich będzie konfiskata majątku, łamiących unijne prawo.
Przygotowane rozwiązania mają zapewnić stabilizację finansową likwidując „nadmierne uzależnienie się od zbyt małej liczby” domów rozliczeniowych spoza Unii, a o minimalnym poziomie aktywności zadecyduje Europejski Urząd Papierów Wartościowych i Rynków (ESMA). „Ponadto ustali właściwe okresy stopniowego wdrażania tego wymogu” — stwierdzono w projekcie dokumentu. ESMA przeprowadzi publiczną konsultację projektu i opublikuje analizę kosztów i korzyści. Uczestnicy rynku będą musieli informować organy nadzoru, w jakim zakresie korzystają z zagranicznych domów rozliczeniowych.