Aktualizacja: 13.12.2024 09:52 Publikacja: 22.09.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
W ostatnim tygodniu znaczące spadki kapitalizacji dotyczyły wielu kryptowalut, w tym bitcoina. Kapitalizacja całego rynku wynosi według statystyk CoinMarketCap niespełna 920 mld dolarów.
W połowie września doszło do poważnej zmiany, jeśli chodzi o funkcjonowanie sieci Ethereum. Zdaniem ekspertów proces ten nazwany „The Merge” oraz inne zapowiedziane zmiany doprowadzą do tego, że to właśnie ether stanie się najbardziej wartościową kryptowalutą. W ostatnich dniach platforma Ethereum zmieniła system potwierdzania transakcji z „proof of work” na „proof of stake”. W poprzednim modelu Ethereum, podobnie w przypadku np. bitcoina, aby zweryfikować transakcję, trzeba było „kopać”, czyli rozwiązywać skomplikowane problemy matematyczne, za co system nagradzał „górnika” wirtualną walutą. Sposób ten jest bardzo kosztowny – wymaga mocnych procesorów graficznych, które zużywają dużo energii. Nowy system to zupełnie inny mechanizm. Od połowy września posiadacze etheru (waluta wykorzystywana na platformie Ethereum) wnoszą walutę do cyfrowej loterii. Gdy transakcja w sieci wymaga autoryzacji, losowana jest jedna osoba, która za weryfikację zostanie wynagrodzona kryptowalutą. Eksperci wymieniają kilka zalet nowego rozwiązania. Pierwsza i najważniejsza ma dotyczyć środowiska. Nowy system weryfikacji transakcji ma zużywać o ponad 99 proc. mniej energii niż poprzedni. Według wyliczeń ekspertów z Digiconomist, aby zweryfikować transakcję w poprzednim modelu „proof of work”, potrzeba było energii, którą gospodarstwo domowe w USA zużywa w tydzień.
Ranking miast - największych trucicieli atmosfery nad Rosją otwiera najstraszniejsze przemysłowe miasto kraju - Norylsk.
Finansowanie, którego warunki zależą od spełnienia wskaźników z obszaru ESG, jest dostępne dla szerokiego grona firm, od największych po małe. Nie zależy też od branży – podkreśla Paweł Derengiewicz, dyrektor Biura Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas.
Jedną z konkluzji debaty jest potrzeba wyraźnego i odważnego komunikowania społeczeństwu, że nie żyjemy w czasach, kiedy możliwe jest dowolne zwiększanie wydatków.
Rosyjski resort finansów w środę rozpoczął rekordowe zaciąganie pożyczek na rynku krajowym. W jeden dzień sprzedał obligacje o wartości biliona rubli. Większość kupiły banki. W piątek Kreml rusza ze skupem walut i złota z rynku.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Zadłużenie na świecie wzrosło po 9 miesiącach 2024 r. o ponad 12 bln dolarów do rekordowej sumy prawie 323 bln - podał Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF). Duże deficyty budżetowe wskazują, że długi krajów mogą zwiększyć się do 2028 r. o jedną trzecią do 130 bln. Pełne dotrzymanie celów redukcji emisji spalin może oznaczać dodatkowe 38 mld dolarów doliczone do światowego zadłużenia w 2028 r.
W stolicy wpadł Dmitrij V., ścigany przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie. Zatrzymali go policjanci CBŚP.
Bitcoin nie jest żadną walutą, nie wiadomo nawet, kto go stworzył, a rośnie i rośnie. To przyszłość świata finansów czy wielki przekręt? Kiedyś się przekonamy – i to może zaboleć.
Notowania bitcoina przekroczyły poziom 100 tys. dolarów. W ciągu miesiąca od wyborów prezydenckich w USA wzrosły one o blisko połowę. Analitycy twierdzą jednak, że najpopularniejsza kryptowaluta ma nadal potencjał do zwyżek.
Notowania bitcoina po raz pierwszy w historii przekroczyły w czwartek poziom 100 tys. dolarów. Do tak imponującego wzrostu kursu najpopularniejszej kryptowaluty przyczyniła się wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.
Marzenia fanów bitcoina wreszcie się spełniły. Tej nocy w Nowym Jorku osiągnięta została mityczna bariera 100 tys. dolarów za jednego bitcoina.
Printemps, jedna z najbardziej znanych francuskich sieci domów towarowych z luksusowymi towarami, jako pierwsza sieć w Europie umożliwiła płatności kryptowalutami.
Kreml wprowadza zakaz miningu, czyli kopania kryptowalut. W wielu regionach Rosji kopanie cyfrowych pieniędzy urosło do niebotycznych rozmiarów. Zdaniem władz mining „zjada cały wolny prąd”, co nie pozwala na podłączanie do sieci nowych klientów. Ale jest też inny problem.
Organy skarbowe wymagają zgłaszania dochodów z obrotu kryptowalutami w zeznaniach rocznych podatników. Kryptowaluty są traktowane jako prawa majątkowe, podlegają więc takim samym zasadom opodatkowania jak inne zyski kapitałowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas