Pracujący za granicą Polacy przesyłają do kraju co kwartał kwoty rzędu 4 mld zł - wynika z danych NBP. Ponad trzy czwarte tej kwoty pochodzi z dwóch państw: Niemiec i Wielkiej Brytanii. Czy to się zmieni?
– Sytuacja, w której się znajdujemy, jest trudna do ocenienia. Brexit ma niewątpliwie wpływ na kondycję sektora usług finansowych w Londynie, który w dużej mierze opiera się na swobodnym dostępie do rynków UE – mówi Marta Krupińska z polsko-brytyjskiego Azimo, spółki portfelowej funduszu MCI. TechVentures zarządzanego przez Private Equity Managers. Zaznacza natomiast, że nie zmienia się model biznesowy firmy. – Sektor fintech (wyspecjalizowanych usług finansowych online – red.), w którym działamy, nadal bardzo dynamicznie rozwija się w całej Europie. Zamierzamy robić to, na czym znamy się najlepiej, czyli umożliwiać szybsze, wygodniejsze i tańsze transfery pieniężne naszym ciężko pracującym klientom – deklaruje Krupińska.
W podobnym tonie wypowiada się Paulina Kafara, zarządzająca biznesem na Polskę z firmy TransferGo. – Sytuacja już się stabilizuje. Nie widać spadku popytu na wykonywanie przelewów – mówi. Dodaje, że w pierwszych tygodniach lipca liczba wykonywanych transakcji spadła o ok. 8 proc. w porównaniu z ubiegłymi miesiącami, ale jest to niewielki spadek, spowodowany w dużej mierze okresem urlopowym, a nie samym Brexitem. – Zawirowania na rynku obserwowaliśmy tylko w momencie, gdy publikowane były wyniki referendum i funt zaczął mocno spadać, ale obecnie widzimy już umocnienie brytyjskiej waluty – mówi. Ocenia jednocześnie, że w Wielkiej Brytanii widać uspokojenie nastrojów społecznych, również w kwestii dotyczącej emigrantów. Firmy zajmujące się przelewami międzynarodowymi uważają, że na razie nie ma realnego zagrożenia ograniczenia przepływu kapitału pomiędzy Wielką Brytanią a krajami UE. Więcej będzie wiadomo po jesiennych wyborach.
Rynek płatności bezgotówkowych i transferów międzynarodowych dynamicznie się rozwija, co napędza falę konsolidacji. Przejmują m.in. fundusze z grupy MCI. Kilka dni temu MCI. TechVentures zainwestował w MarketInvoice, brytyjską spółkę z sektora fintech. To kolejna po iZettle i Azimo zagraniczna inwestycja MCI. TechVentures w tej branży. Fala konsolidacji przelewa się również przez polski rynek. Niedawno OPTeam z pomocą Innovy przejął Polskie ePłatności, a firmy eCard oraz Mobiltek wpadły do portfela grupy MCI.
Na brak kapitału nie narzeka wspomniany już TransferGo, który jest stosunkowo młodą firmą, działającą od czterech lat. Zamierza mocno rozwijać biznes. – Jeszcze przed referendum w sprawie Brexitu pozyskaliśmy finansowanie od inwestorów, m.in. od Vostok Emerging Finance, który wsparł nasze działania kwotą w wysokości 3 mln dolarów – mówi Kafara. Dzięki temu zastrzykowi gotówki firma zakończyła wdrażanie aplikacji na iPhony na system iOS, a teraz będzie ją wprowadzać na nowe rynki. Trwają też prace nad wprowadzeniem aplikacji na system operacyjny Android.