Putin nakłania Argentynę do odrzucenia dolara. Argentyna odmawia

Rosyjski prezydent kontynuuje próby stworzenia „antydolarowej” koalicji. Tak Rosja przygotowuje się do rozliczeń z partnerami handlowymi w walutach narodowych w przypadku nowych sankcji finansowych związanych z zablokowaniem transakcji w systemie SWIFT.

Publikacja: 21.12.2021 13:02

Putin nakłania Argentynę do odrzucenia dolara. Argentyna odmawia

Foto: PAP/EPA/ MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Rosyjscy urzędnicy, którzy w zeszłym tygodniu podróżowali do Buenos Aires, przywieźli władzom tego kraju propozycję Putina, by porzucić dolara we wzajemnych rozliczeniach i zastąpić go walutami narodowymi - rublem i peso, dowiedział się dziennik „El Cronista”, powołując się na źródła argentyńskie.

W delegacji znaleźli się urzędnicy Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich i najwyżsi menedżerowie wspieranego przez Kreml Sowkombanku. Jak podają źródła publikacji, ambasador Argentyny Eduardo Zuanin prowadzi w Moskwie rozmowy z dyplomatami i biznesem.

Ale postępu brak. Potrzebne są rozwiązania technologiczne na poziomie banku centralnego, a skala wzajemnej wymiany handlowej rosyjsko-argentyńskiej nie jest na tyle duża, by inwestycje te się zwróciły. To tylko 900 mln dolarów rocznie, a plany zwiększenia obrotów, które Putin uzgodnił w 2010 roku z ówczesną prezydent Christiną Kirchner (odsunięta od władzy za korupcję - red.) pozostały na papierze.

Czytaj więcej

Putin mówi o zaniepokojeniu m.in. wyrzutniami rakiet w Polsce

Putin po raz drugi proponuje Argentynie wyjście z uzależnienia od dolara. Trzy lata temu przekonał ówczesnego prezydenta Mauricio Macri, męża Kirchner, o potrzebie handlu walutami narodowymi. Ale teraz władza w Argentynie się zmieniła, wzrosło ryzyko zachodnich sankcji. Proces musi zacząć się od nowa.

Putin próbował też namówić do rezygnacji z rozliczeń dolarowych chińskiego przywódcę Xi Jinpingowi, z którym 14 grudnia prowadził rozmowę on-line. Bez powodzenia. Bo chociaż zarówno Chiny, jak i Rosja mają odpowiednik SWIFT, chińskie banki nie dążą do korzystania z rosyjskiego systemu. W ciągu trzech lat, tylko JSCB „Bank of China” został członkiem rosyjskiego SPFS (Financial Messaging System).

Rosyjski SWIFT również nie wzbudził masowego entuzjazmu wśród zachodnich banków: w systemie zarejestrowało się tylko kilku zagranicznych uczestników. Portal finanz.ru wymienia tu: Ishbank (Turcja) Em-U-Ef-Ji Bank (Eurasia), spółka zależna japońskiego MUFG, Credit Argircole CIB (Francja), SEB (Szwecja) i Toyota Bank (Japonia).

Finanse
Kłopoty z wyborem nowych władz PFR. Brakuje chętnych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Łatwiej o kredyty z EBI na obronność
Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców