W banknotach 100 i 200 euro zastosowano nowe zabezpieczenia. W górnej części srebrnego paska znajduje się hologram z satelitami: wokół cyfr nominału przesuwają się małe symbole €, najlepiej widoczne w bezpośrednim oświetleniu. Na srebrnym pasku widać też portret Europy, motyw architektoniczny i duży symbol €. Na nowych 100 i 200 euro znajduje się także zmodernizowana szmaragdowa liczba. Ten element zabezpieczający jest na wszystkich nominałach z serii „Europa”, ale w tej wersji na cyfrach widać także symbole €.

ARNE DEDERT

Nowe 100 i 200 euro różnią się wielkością od setki i dwusetki z pierwszej serii: teraz oba są tej samej wysokości co 50 euro. Nie zmieniła się natomiast ich szerokość – nadal im wyższy nominał, tym szerszy banknot. Dzięki temu, że odtąd 50, 100 i 200 euro będą równej wysokości, łatwiejsza stanie się ich obsługa przez urządzenia przyjmujące banknoty. Będą się także lepiej mieścić w portfelach i w związku z tym wolniej niszczyć, więc zwiększy się ich trwałość.

ARNE DEDERT

Oprócz elementów widocznych gołym okiem banknoty euro zawierają także zabezpieczenia do odczytu maszynowego. W 100 i 200 euro z serii „Europa” zostały one zmodernizowane, a także dodano nowe, aby przyspieszyć sortowanie i kontrolę autentyczności banknotów. Jak podkreślił Yves Mersch, członek zarządu EBC, w swoim przemówieniu z okazji prezentacji nowych nominałów, wraz z wprowadzeniem nowych 100 i 200 euro mamy pełną serię banknotów – wszystkie doskonale zabezpieczone przed fałszerzami. Nowe banknoty będą nie tylko odporniejsze na sfałszowanie, lecz także wygodniejsze w użyciu i łatwe do sprawdzenia.