Reklama

Hongkong najlepszy dla wolnej gospodarki

Najwięcej wolności gospodarczej jest w Hongkongu. W ogóle nie ma jej w Korei Północnej. Polska jest w połowie stawki

Publikacja: 20.01.2010 17:08

Hongkong najlepszy dla wolnej gospodarki

Foto: AFP

Amerykański Heritage Fundation ogłosił najnowszy raport o wolności gospodarczej na świecie (The 2010 Index of Economic Freedom).

W rankingu znalazło 179 krajów ocenionych według takich kryteriów jak wolność prowadzenia biznesu, handlu, inwestycji; rynek pracy; korupcja, obciążenia podatkowe.

Kraje o pełnej wolności oznaczonych zielonym kolorem jest siedem. Podobnie jak rok temu największa wolność panuje w Hongkongu, choć kraj stracił 0,3 pkt. Do siódemki najbardziej wolnych gospodarek weszły też Singapur, Australia, Nowa Zelandia, Irlandia, Szwajcaria i Kanada.

Kolejne miejsca zajęły kraje o gospodarkach „prawie wolnych”. USA są na 8 miejscu (strata 2,7 pkt). Na 16-tym - Estonia najwyżej notowany kraj naszego regionu, wyprzedzający o jedno miejsce Finlandię i Islandię.

Tej ostatniej wolność gospodarcza nie uratowała przed gwałtownym załamaniem gospodarczym i znalezieniem się na granicy bankructwa. Podobnie z mającymi wielkie kłopoty gospodarkami Japonii (19 miejsce), Niemiec (23), Gruzji (26), Litwy (29). Wszystkie znalazły się w strefie prawie pełnej wolności.

Reklama
Reklama

Polska zajęła 71 miejsce zyskując 2,9 pkt. jako kraj względnie wolny gospodarczo.

- Polska jest jednym z pięciu krajów, które najwięcej zyskały na wolności w ciągu roku. Jest na 33 miejscu wśród 43 gospodarek z Europy. Gospodarka zanotowała rekordowy 5-proc. wzrost w ostatnich 5 latach. Osiągnięto stabilizację walutową, a polski sektor finansowy zniósł stosunkowo dobrze ostatnie wstrząsy na rynku globalnym - piszą autorzy raportu.

Wśród szczegółowych kryteriów najwyżej została u nas oceniona wolność handlu oraz wolność monetarna i co zaskakuje, wolność podatkowa. W uzasadnieniu tej ostatniej oceny autorzy rankingu napisali: Polska ma stosunkowo wysoki PIT, ale stosunkowo niski CIT (19 proc.). Start w biznesie zajmuje w 32 dni (średnia światowa to 35 dni). Dostanie pozwolenia na działalność wymaga 18 procedur i 218 dni co jest powyżej średniej światowej.

Najgorzej jest u nas z wolnością od korupcji. Polska jest na 58 miejscu wśród 179 krajów świata według Transparency International. Ale i tutaj zyskaliśmy w ciągu roku. Kraje o najbardziej represyjnych gospodarkach na świecie to Kuba, Zimbabwe i jako ostatnia - Korea Północna.

Finanse
Setki ton złota w rezerwach NBP. Ile ich jest i gdzie się znajdują? Nowe dane
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Finanse
BLIK trafi na giełdę? Spółka ma ambicje stać się podwójnym jednorożcem
Finanse
To byłby spektakularny debiut. Blik może wejść na giełdę
Finanse
Nowa metoda kradzieży na BLIK. Można nieświadomie zostać pośrednikiem przestępców
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama