– Wnioskuję o dalszą prywatyzację PKO BP, o decyzję kierunkową Rady Ministrów. Szczegóły, jak będzie przebiegał ten proces, zawarte będą w odrębnym projekcie – zapowiedział minister skarbu Aleksander Grad, podczas seminarium organizowanego przez BCC.

Idea dalszej sprzedaży akcji PKO BP znajduje się w czteroletnim programie prywatyzacji, który dziś ma trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. W przyszły wtorek zajmie się nim rząd. – Przygotowanie szczegółowego projektu dalszej prywatyzacji banku będzie pierwszym zadaniem dla nowego zarządu – powiedział Aleksander Grad. Zajmie się tym zespół pod kierownictwem Jerzego Pruskiego.Resort informował wcześniej, że popiera plany PKO BP dotyczące podwyższenia kapitału w drodze emisji akcji. Michał Chyczewski, wiceminister skarbu, zapowiadał, że emisja o wartości 2 – 3 mld zł mogłaby być przeprowadzona jeszcze w tym roku, doprowadzając do obniżenia udziału Skarbu Państwa do poniżej 50 proc. w kapitale banku. Jednak dzięki rozproszonemu akcjonariatowi rząd zachowałby nad nim kontrolę.

Dopiero po przyjęciu programu prywatyzacji przez rząd będzie można rozpocząć zmiany prawne umożliwiające zejście Skarbu Państwa w akcjonariacie PKO BP poniżej 50 proc. Obecnie Skarb Państwa jest zobowiązany do zachowania większościowego pakietu akcji banku.

Oprócz akcji PKO BP na sprzedaż zostaną wystawione prawdopodobnie akcje Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). – Ministerstwo Środowiska chce prywatyzacji BOŚ – mówi Aleksander Grad. – Rozmawiałem z ministrem środowiska. Wiem, że resort chce na nowo wystawić ten bank do prywatyzacji. Dodał też, że ci sami inwestorzy skandynawscy: Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), którzy posiadali wcześniej udziały w BOŚ, chcą rozważyć ponowne wejście do banku. W 2006 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odkupił od szwedzkiej grupy SEB za 576 mln zł pakiet 47,5 proc. akcji BOŚ. Szwedom nie udało się przez lata, mimo usilnych starań, odkupić od wojewódzkich i narodowego funduszu akcji banku. Dziś NFOŚiGW ma 77,27 proc. akcji BOŚ.

Skarb Państwa pozbędzie się też akcji Banku BGŻ. Do końca września stanie się on spółką publiczną. Debiutu należy się spodziewać w czerwcu albo jesienią. Główny inwestor w BGŻ Rabobank nie chce sprzedawać swoich akcji, a Skarb Państwa wprowadzi na GPW posiadane 37,29 proc. akcji BGŻ.