Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik dowie się dziś w Brukseli, czy Komisja Europejska aprobuje wstępny projekt zmian w prawie umożliwiający sprzedaż majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie zgodnie z wytycznymi unijnej komisarz Neelie Kroes. Projekt, określany potocznie jako „specustawa stoczniowa”, nazywany jest ustawą o kompensacji (sprzedaży majątku, zaspokojeniu roszczeń wierzycieli i ochronie praw pracowników obu zakładów). Strona polska przesłała go KE w ubiegły piątek. „Rz” dotarła do założeń ustawy, które wczoraj prezentowane były związkowcom z obu stoczni. Mają wejść w życie jeszcze w grudniu, by rząd mógł zakończyć całe przedsięwzięcie w terminie wyznaczonym przez Komisję – do 6 czerwca 2009 r.
Ustawa kompensacyjna zakłada, że sprzedaż stoczniowego majątku w otwartym i nieograniczonym przetargu będzie prowadzić prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Minister skarbu zastrzega sobie natomiast prawo do nadzoru nad całym procesem, a także powołania niezależnego obserwatora wyłonionego w uzgodnieniu z KE spośród wskazanych kandydatów. Obserwatorem może zostać osoba, która dysponuje uprawnieniami syndyka. W sprzedaż aktywów zaangażowane będą jeszcze dwa podmioty: tymczasowy nadzorca, który zabezpieczy majątek stoczni, i zarządca kompensacji, który będzie prowadzić cały proces pod kontrolą prezesa ARP.
„Od dnia wszczęcia postępowania nie może być ogłoszona upadłość stoczni” – napisano w projekcie. Oznacza to, że ich zarządom nie będzie grozić odpowiedzialność za działanie na szkodę spółek poprzez niezłożenie wniosku upadłościowego.
Ustawa określa, że w pierwszej kolejności zaspokajani będą ci wierzyciele, którzy posiadają zastawy na majątku stoczni, czyli m.in. banki. Kolejna kategoria to wierzyciele o niezabezpieczonych wierzytelnościach cywilnoprawnych. W ostatniej kolejności środki ze sprzedaży aktywów trafią na spłatę wierzytelności publicznoprawnych (m. in. niezapłaconych podatków czy należności celnych).
Sprzedaż aktywów stoczni może być poprzedzona umową dzierżawy zawartą na czas określony. Powołując się na względy ekonomiczne, zarządca kompensacji będzie mógł udzielić dzierżawcy prawa pierwokupu.