Premier, który przedstawiał w Sejmie informację o stanie finansów państwa, skupił się na przekonywaniu posłów, że podwyżka podatku od towarów i usług o 1 pkt proc. jest tym, co uchroni polski dług przed przekroczeniem poziomu 55 proc. PKB.
Zgodnie z przyjętym we wtorek wieloletnim planem finansowym państwa (ma być upubliczniony za 2 – 3 dni) od 2011 r. przez trzy lata będą obowiązywać trzy nowe stawki podatku VAT – 5, 8 i 23 proc. Podwyższenie stawek VAT nie będzie dotyczyło większości produktów żywnościowych, w tym wszystkich podstawowych. Produkty żywnościowe, takie jak chleb, mąka, nabiał będą objęte 5-proc. stawką, a część produktów nieprzetworzonych będzie miała 8-proc. stawkę VAT zamiast 7 proc.
[b]Żywność nie zdrożeje?[/b]
– Skutki zmian VAT będą takie, że cena żywności lekko spadnie, a ceny żywności, towarów przetworzonych, które przechodzą ze stawki 7 proc. na 5 proc (...) spadną o 0,7 pkt proc., co jest szczególnie ważne dla gospodarstw o niższych dochodach – mówił w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.
[wyimek] 55 mld zł chce pozyskać rząd z prywatyzacji do 2013 r. [/wyimek]