Stawki podatku CIT w regionie wahają się od 9 proc. do 30 proc., a VAT od 17 proc. do 27 proc. Tak duży rozrzut pokazuje, jak różnorodne strategie podatkowe przyjmują poszczególne kraje Europy Środkowo–Wschodniej. Niektóre kraje, jak Węgry, Bułgaria czy Chorwacja, oferują znaczące ulgi podatkowe dla rodzin. W innych państwach ich zakres jest ograniczony lub nie występują wcale – wynika z najnowszej edycji raportu Forvis Mazars, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.
Jak jest klin podatkowy w Polsce?
Średni klin podatkowy w regionie wynosi 38 proc. i o 3 pkt proc. przewyższa średnią OECD. Niemcy i Słowacja mają jedne z najwyższych wyników, sięgających 49 proc. Na drugim biegunie są Mołdawia i Kosowo z kilkunastoma procentami. Wynik Polski jest niepokojący: klin wynosi aż 45 proc. W praktyce oznacza to istotne różnice między całkowitym kosztem zatrudnienia a wynagrodzeniem netto pracownika oraz ma wpływ na konkurencyjność rynku pracy i opłacalność zatrudnienia.
Niektóre kraje oferują znaczące rodzinne ulgi podatkowe. Na przykład na Węgrzech klin podatkowy dla rodzin z trójką dzieci spada do 23 proc. wobec 41 proc. dla jednoosobowych gospodarstw domowych. Analogiczne trendy widać w Bułgarii, na Łotwie czy w Chorwacji.