Air Products inwestuje w ekologiczne technologie

Air Products, amerykański potentat w produkcji gazów technicznych i największy ich dostawca w Polsce, szuka sposobu na wykorzystanie dwutlenku węgla, z którym mamy coraz większy problem

Publikacja: 07.06.2011 17:14

— Zmieniliśmy optykę. Przestaliśmy postrzegać CO

2

jako uciążliwy odpad i szukamy sposobów jego wykorzystania — zapewnia dr Lourdes Vega, szef centrum badawczego Matgas stworzonego dziesięć lat temu z udziałem Air Products na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie.

Amerykańska korporacja, jeden z globalnych liderów w produkcji gazów technicznych i największy w świecie dostawca wodoru o zeszłorocznych przychodach sięgających 9 mld dolarów, liczy na profity z wynalazków katalońskich badaczy. — Komercjalizacja rezultatów odkryć naukowych to trudna sztuka, ale nam udało się ją opanować. Z pożytkiem dla zrównoważonego rozwoju — twierdzi Monty Alger wiceprezes i główny dyrektor ds technologii Air Products.

Zakłady AP działają już w 40 krajach, spółka zatrudnia 18 tysięcy pracowników, w Polsce zainwestowała w nowoczesne instalacje ponad 200 mln zł.

Największy eksperymentalny projekt wychwytywania, oczyszczania i składowania dwutlenku węgla Air Products uruchomił właśnie z dostawcą energii Vattenfall w elektrowni Schwarze Pumpe w Niemczech. Kolejne instalacje do odzyskiwania CO

2

powstaną w kombinatach rafineryjnych w Port Arthur w Teksasie — posłuży do produkcji wodoru wykorzystywanego potem w procesach czystego spalania innych paliw.

Coraz wydajniejsze, innowacyjne instalacje amerykańskiego koncernu, służące do wychwytywania i przetwarzania dwutlenku węgla powstają już w: w USA, Kanadzie, Chinach, Wielkiej Brytanii. Dyrektor Lourdes Vega, przekonuje też do niestandardowych, ale sprawdzonych przez badaczy Matgas sposobów wykorzystywania CO

2

, m.in. do dezynsekcji i zabezpieczania przed szkodnikami suchej żywności.

Gazu można też używać do utylizacji odpadów przemysłowych albo zasilania upraw warzyw czy intensyfikowania produkcji biomasy oraz biopaliw. Dwutlenek węgla w fazach przejściowych (w tzw. stanie nadkrytycznym — postaci stałej lub ciekłej) doskonale nadaje się do produkcji olejków i substancji zapachowych z roślin, produkcji kawy bezkofeinowej lub oddzielania różnych substancji. — Matgas jest czołową placówką badawczą, która sprawdza skuteczność absorbentów — materiałów służących do wychwytywania dwutlenku węgla w procesach przemysłowych — mówi dr Vega.

W Polsce, w której rynek gazów technicznych wart jest 1,4 mld zł, zeszłoroczne przychody zakładów Air Products przekroczyły pół miliarda złotych. W pięciu zbudowanych lub zmodernizowanych fabrykach ciekłych gazów, pięciu wytwórniach gazów sprężonych i 10 centrach dystrybucji gazów ciekłych zatrudnionych jest 500 pracowników. Tylko w największej tego typu instalacji AP, w kędzierzyńskich Azotach codziennie wytwarzanych jest 400 ton ciekłych gazów.

Piotr Wieczorek dyrektor generalny Air Products Polska:

— Zużycie gazów technicznych jest jak barometr w gospodarce. W ostatnim okresie wyraźnie widać ożywienie w hutnictwie, więcej naszych gazów zamawia Huta Częstochowa i miedziowy kombinat KGHM. Zwiększa obroty przemysł petrochemiczny i mniejsze wyspecjalizowane firmy korzystające z naszych produktów.

Rośnie też zapotrzebowanie na gazy ciekłe: tlen, azot, argon, wodór, stosowane w procesach technologicznych, np. przy produkcji szkła, w przetwórstwie żywności, w spawalnictwie i do celów medycznych. Najczystsze gazy, sprężane w butlach, trafiają do laboratoriów, wykorzystywane są podczas laserowego cięcia metali i w specjalistycznej produkcji np. żarówek samochodowych, czy paneli słonecznych.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne