Reklama

Polski fachowiec może wybierać w ofertach z zagranicy

Liczba osób zatrudnionych w Niemczech poprzez agencje zrzeszone w Polskim Forum HR wzrosła od 1 maja o 150 proc. Zapytań od firm zza Odry jest pięciokrotnie więcej

Publikacja: 16.06.2011 02:58

Niemcy

Niemcy

Foto: PhotoXpress

– Największy popyt na pracowników z Polski widać w Niemczech w tych sektorach, które już wcześniej zatrudniały wielu Polaków, czyli np. w usługach opiekuńczych. Druga bardzo poszukiwana grupa to wykwalifikowani fachowcy, którzy wcześniej pracowali za Odrą w ramach kontyngentów – ocenia Dariusz Lamot, prezes Work Express i członek zarządu Polskiego Forum HR zrzeszającego większość czołowych agencji zatrudnienia w Polsce.

Od 1 maja, gdy Niemcy w pełni otworzyły rynek pracy dla Polaków, agencje wysłały do pracy za Odrą o 150 proc. osób więcej niż rok wcześniej. O ok. 400 proc. wzrosła liczba zapytań od niemieckich pracodawców, choć są oni dość ostrożni w zatrudnianiu Polaków. – Często typują w danym mieście jedną firmę do współpracy z polską agencją, by przetestowała, jak to działa – wyjaśnia Dariusz Lamot.

Guido Vreuls, szef agencji Otto Work Force na Europę Środkową, przewiduje, że liczba Polaków wyjeżdżających do pracy w Niemczech będzie w kolejnych miesiącach rosła. Tym bardziej że (zwłaszcza w logistyce, produkcji i budownictwie) niemieccy pracodawcy złagodzili oczekiwania wobec Polaków. Rzadziej wymagają już znajomości niemieckiego, więc agencje tworzą ekipy, w których język zna jedna osoba.

Według prognoz Polskiego Forum HR w najbliższych miesiącach może szybko rosnąć liczba wyjazdów pracowników produkcyjnych, którzy w Niemczech mogą zarobić cztery razy więcej niż w kraju. Firmom zza Odry niełatwo będzie jednak ściągnąć specjalistów – tu różnica płac jest mniejsza.

– Niemcy muszą się przyzwyczaić, że nie są ani jedynym, ani najbardziej atrakcyjnym krajem dla Polaków. Dla wielu jest dużym zaskoczeniem, że trudno u nas o specjalistów, którzy świetnie znają niemiecki i chcieliby pracować za najniższe stawki – dodaje Lamot.

Reklama
Reklama

Guido Vreuls twierdzi, że otwarcie niemieckiego rynku pracy zaniepokoiło pracodawców w Holandii i Francji, którzy teraz starają się przyciągnąć polskich pracowników. – Najbardziej mobilnym doświadczonym fachowcom Francja i Holandia oferują dziś dużo lepsze warunki niż Niemcy – ocenia. Dodaje, że od początku roku do pracy tymczasowej w Holandii wyjechało o 30 proc. więcej Polaków niż rok wcześniej.

Co prawda w Niemczech koszty życia są niższe, ale zarobki też, zwłaszcza we wschodnich landach, gdzie ofert pracy jest dużo mniej. Na więcej ofert można liczyć w zachodnich i południowych landach. Tam stawka godzinowa pracowników tymczasowych wynosi 7,8 euro, czyli o 0,9 euro więcej niż na wschodzie Niemiec.

 

Orły polskiego biznesu w niemczech

Ciech, Comarch, Erbud International, Odratrans i PKN Orlen to zdobywcy nagród Orły Polskiego Biznesu w Niemczech. Przyznała je Fundacja Instytutu Lecha Wałęsy w konkursie zorganizowanym na 20-lecie podpisania traktatu polsko-niemieckiego o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Kapituła oceniała je w pięciu kategoriach. PKN Orlen, który był pionierem inwestycji za Odrą, zdobył nagrodę Orła w kategorii handel. Został też laureatem Grand Prix konkursu dla firmy budującej pozytywny wizerunek Polski w Niemczech. Odratrans wygrała w kategorii transport, Erbud – w kategorii budownictwo i usługi, Ciech zdobył nagrodę dla firm produkcyjnych, a Comarch – w kategorii firm IT.

Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Finanse
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Finanse
Kulawa moralność finansowa Polaków. Ponad 2/5 z nas akceptuje oszustwa
Finanse
Trump przypuścił nowy atak na Powella. Prezydent znalazł sposób na pozbycie się szefa Fed?
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Reklama
Reklama