Tak wynika z „Raportu o sytuacji mikro i małych firm w 2011" przygotowanego przez Bank Pekao. Grzegorz Piwowar, wiceprezes banku, zwraca uwagę, że na Opolszczyźnie jest największy odsetek firm eksporterów – 18 proc. przy średniej w kraju 10 proc. – A małe i mikrofirmy kooperujące z zagranicą nie tylko najlepiej oceniają sytuację swoich firm, ale też oczekują znaczącego zwiększenia przychodów w roku 2012 – dodaje Piwowar.
10 procent najmniejszych przedsiębiorstw kooperuje z zagranicą i to one oczekują wzrostu przychodów
Firmy z Opolszczyzny najczęściej zastanawiają się nad zwiększeniem zatrudnienia w 2012 r. – Dla mikrofirm z regionu ważna jest migracja – tłumaczy Wojciech Rurynkiewicz, szef Związku Pracodawców Prywatnych Opolszczyzny. – Wiele osób, które najpierw emigrowały zarobkowo, wróciło i wykorzystuje swoje doświadczenia z pracy za granicą.
Także z danych GUS (dotyczących wszystkich firm bez względu na wielkość) wynika, że w zeszłym roku poprawiła im się rentowność.
– Gdy pytałam o cel strategiczny, to najwięcej właśnie w woj. opolskim, świętokrzyskim i lubuskim – co trzecia – mówiła o zwiększaniu rynku, czyli są nastawione na rozwój – komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, która także prowadzi badania małych i średnich firm.