Ministerstwo Finansów od początku roku zachęca Polaków jak może do lokowania oszczędności w obligacjach skarbowych. W lutym i marcu podwyższyło ich oprocentowanie, wyjaśniając to wzrostem rentowności na rynku hurtowym (dostępnym dla instytucji finansowych). W przyszłym miesiącu oprocentowanie pozostaje takie samo, ale czekają nas kolejne zmiany.
Do comiesięcznej oferty resortu wchodzi obligacja trzyletnia. Do tej pory te papiery były notowane na giełdzie i sprzedawane co trzy miesiące. Teraz będzie można je kupić co miesiąc i, podobnie jak pozostałe obligacje, wykupić wcześniej, jeśli potrzebujemy gotówki. – To poszerza paletę form oszczędzania – ocenia Agnieszka Decewicz z BZ WBK.
Resort idzie dalej. Od maja (dla emisji czerwcowych) wszystkie detaliczne papiery skarbowe wykupywane w danym miesiącu będzie można zamienić na dowolny rodzaj obligacji z nowej emisji, np. dwuletnie na dziesięcioletnie, dziesięcioletnie na czteroletnie itd. Teraz możliwa jest zamiana tylko w obrębie jednego rodzaju papierów. Prościej będzie też można kupować obligacje przez Internet. A jeśli ktoś nie będzie chciał czekać do dnia ich wykupu przez państwo, może je sprzedać w dowolnym terminie (poza dniem wypłaty odsetek). W drugiej połowie roku wszystkie obligacje oszczędnościowe będą też mogły być nabywane w ramach IKE.
– Wszystkie te zmiany zmierzają do uatrakcyjnienia oferty obligacji detalicznych – mówi nam Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie finansów.
Analitycy podkreślają, że papiery skarbowe, po zmianach, jakie proponuje resort, mogą być pewną alternatywą np. dla lokat bankowych. Stałe oprocentowanie dwulatek to dziś 4,75 proc. W przypadku trzylatek wynosi prawie 5 proc. przez pierwsze sześć miesięcy, a dziesięciolatek już 6,5 proc. przez rok. Średnie oprocentowanie lokat rocznych przy kwocie 5 tys. zł wynosi 4,57 proc,. a na krótsze terminy jest trochę niższe. Na przykład depozyty na sześć miesięcy są oprocentowane na 4,29 proc. Banki jednak, po zakończeniu lokat antybelkowych, ostro konkurują o klientów, dlatego w ich ofercie można znaleźć też lokaty oprocentowane nawet na 6 – 7 proc.