Najdroższe miasta świata

Ranking 200 najdroższych dla cudzoziemców miast świata otwierają Tokio, Luanda, Osaka i Moskwa. W ogarniętej kryzysem strefie euro życie bardzo potaniało. Polskie miasta poza pierwszą siedemdziesiątką

Publikacja: 12.06.2012 11:56

Tokio

Tokio

Foto: Bloomberg

Agencja Mercer z Londynu opublikowała dziś coroczny ranking 200 najdroższych miast świata pod względem kosztów życia dla cudzoziemców. Kryzys w strefie euro przyniósł duże zmiany. Koszty życia w europejskich metropoliach spadły, co autorzy raportu wiążą z osłabieniem euro w stosunku do dolara, spadkiem popytu i konsumpcji a co za tym idzie obniżeniem cen na wiele dóbr, towarów i usług.

W pierwszej dziesiątce połowę miejsc zajmują miasta Azji i to życie w nich drożeje najszybciej.Najdroższym miastem świata jest Tokio, które wyprzedziło w tym roku Luandę, stolicę Angoli. Trzecie miejsce zajmuje kolejne miasto z Japonii - Osaka. Stolica Rosji znów szokuje cenami, która w tym roku zajęła czwarte miejsce. Na piątym miejscu pierwsze miasto zachodniej Europy - Genewa. Szwajcaria okazała się najdroższym krajem europejskim, co nikogo nie zaskakuje. Frank jest silny wobec euro i dolara więc i koszty utrzymania cudzoziemców w Szwajcarii wzrosły. Kolejne miejsca zajęły Zurych, Singapur, N'djamena w Czadzie. Hongkong i Nagoja.

W drugiej dziesiątce jest Sydney (awans o 2 pozycje), Sao Paulo, Rio de Janeiro, szwajcarskie Berno (+2), Melbourne (+6), Szanghaj (+5), Pekin (+3), Oslo (-3), Perth (+1) i Libreville w Gabonie.

W pierwszej 50tce z naszej części Europy drogo żyje się jeszcze w St. Petersburgu (28 miejsce). Najdroższym dla obcych miastem Ameryki Płn. jest Nowy Jork (33).

Europejskie gwiazdy bardzo potaniały - Paryż stracił 10 pozycji i jest na 37 miejscu. Mediolan potaniał o 12 miejsc (38) a Rzym o 8 (na 42). W pierwszej pięćdziesiątce z europejskich miast są tylko reprezentanci z Norwegii, Szwecji, Włoch i Austrii (Wiedeń na 48). Praga spadła na 69 miejsce.

Szefowa Mercer Nathalie Constantin-Métral argumentuje: "Pomimo wzrostu cen w całej Europie w pierwszej połowie ubiegłego roku i  podwyżkach VAT, większość miast europejskich spadła w rankingu. Wynika to głównie z niestabilnej sytuacji gospodarczej, która doprowadziła do osłabienia większości walut lokalnych względem dolara amerykańskiego. Kraje dotkniętych przez kryzys strefy euro, w tym Grecja, Włochy i Hiszpania, również doświadczył spadki czynszów mieszkalnych ".

Drożyznę życia w miastach biednej Afryki autorzy rankingu tłumaczą tym, że afrykańskie kraje większość dóbr konsumpcyjnych importują, a cudzoziemcy są dla lokalnych władz źródłem dochodów więc i ceny dla nich windowane są ponad wszelką miarę.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje