- Mamy tu składającą się z 16 monet (wybitych w srebrze próby .925) kolekcję „Olimp?skie srebro Soczi 2014", prezentującą zimowe dyscypliny igrzysk. Cykl otwiera moneta „Skoki narciarskie", która przywołuje bliskie sercom Polaków wspomnienia. Wybito 35 000 sztuk, z czego tylko 1/3 będzie dostępna poza Rosją – mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, oficjalnego dystrybutora monet w Polsce.
Na rewersie wspomnianej monety widnieje sylwetka skoczka narciarskiego w locie oraz kolorowy nadruk przedstawiający gałązkę rododendronu – endemicznego gatunku drzewa występującego w Soczi. Ten ostatni motyw służy podkreśleniu wyjątkowości państwo-gospodarza, które leży w unikatowej strefie klimatycznej nad Morzem Czarnym u podnóża gór Kaukaz, a na jego powierzchni znajduje się 30 000 hektarów ogrodów botanicznych i strzeżonych rezerwatów przyrody z wyjątkową florą i fauną.
„Czarnomorska perła", „Brzeg magnolii", „Miasto słońca" – takimi określeniami często nazywane jest Soczi. Miasto położone jest wzdłuż linii brzegowej Morza Czarnego. Ponad 80 proc. powierzchni zajmują parki i ogrody.
– „Znalazło to wyraz w numizmatycznych emisjach. Przykładem jest oficjalna moneta olimpijska „Rzymska bogini kwiatów Flora", która została wybita z 5 uncji czystego złota (próby .999). Na jej rewersie przedstawiono wizerunek bogini, która ma we włosach wplecione kwiaty i rośliny z rejonu Kaukazu i znad Morza Czarnego. Obok niej została zaprezentowana łyżwiarka figurowa na tle gór - opisuje Adam Zieliński.