Od początku roku do końca kwietnia samorządy wyemitowały papiery dłużne o wartości 235,5 mln zł – wynika z danych Fitch Polska. Jest to niższa kwota niż w tym samym czasie rok wcześniej . Zresztą od 2010 r. wartość emisji się zmniejsza. To efekt tego, że zadłużenie polskich samorządów jest już duże i zbliżyło się do maksymalnych progów. Wchodzące w życie w 2014 r. ograniczenia ustawy o finansach publicznych dotyczące możliwości obsługi zobowiązań powodują, że wiele z nich może mieć problem ze spłatą dotychczasowego długu – o nowym nie ma więc mowy. Poza tym samorządy mocno ograniczają inwestycje od ubiegłego roku.
Dla wielu wciąż jest to jednak atrakcyjna forma pozyskania finansowania. Dotyczy to nie tylko dużych miast, ale także tych mniejszych, również gmin, powiatów czy województw.
– Obligacje są jednym z bardziej efektywnych sposobów finansowania potrzeb samorządu. Dodatkowo takie emisje umożliwiają sięgnięcie po środki na projekty współfinansowane przez UE, skonsolidowanie istniejącego zadłużenia czy spłatę bieżącego długu emisją o korzystniejszych terminach zapadalności, co ma istotne znaczenie w związku z nowym wskaźnikiem określonym w ustawie o finansach publicznych – mówi Sławomir Szkubel, dyrektor Departamentu Sprzedaży Korporacyjnej BOŚ.
Tomasz Puzyrewicz, kierownik Zespołu Rynków Papierów Dłużnych w BZ WBK, dodaje, że obligacje są wygodniejsze przy większych projektach kredytowych (od paru milionów złotych) – zamiast żmudnej procedury kredytowej można zrobić mniej formalny, a dający te same efekty cenowe, konkurs ofert.
Emisja obligacji przez samorząd wymaga przede wszystkim podjęcia stosownej uchwały. Następnym krokiem jest wysłanie zaproszeń do instytucji finansowych o złożenie wstępnych ofert na obsługę programu. – Emisja papierów wartościowych nie podlega ustawie o zamówieniach publicznych ( art. 4 ust. 3j ustawy prawo zamówień publicznych). Jest to przewaga w stosunku do pozyskiwania kredytów, które wymagają stosowania tych przepisów – mówi Agata Magin z biura rzecznika prasowego prezydenta miasta w UM Łódź. Miasto w tym roku planuje emisje o wartości 220 mln zł, a emituje papiery dłużne od 2009 r. Uzyskane pieniądze przeznacza, podobnie jak w przypadku kredytu, na pokrycie deficytu, spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek.