– Jesteśmy zdania, że polska gospodarka wzmocni się w 2014 r., i w tej sytuacji znów będzie można zacząć zmniejszać deficyt budżetowy. Chcielibyśmy jednak, aby był to proces stopniowy; w przeciwnym razie mogłoby to mieć bardzo negatywny wpływ na wzrost gospodarczy – powiedziała PAP Kozack.

MFW przewiduje, że deficyt budżetowy naszego kraju w 2014 r. wyniesie ok. 3,5 proc. PKB, biorąc już pod uwagę planowane zmiany w systemie emerytalnym.

Kozack zaznaczyła, że zmniejszanie wydatków budżetowych Polski jest ważne, bo nasz dług publiczny jest wysoki. „Chcielibyśmy, aby doszło do stopniowej redukcji długu, co wymaga ograniczenia deficytu budżetowego w czasie". MFW uważa, że konsolidacja fiskalna, która powinna się zacząć od przyszłego roku, powinna również być kontynuowana w 2015 r. „Jesteśmy zdania, że lepiej rozłożyć konsolidację fiskalną na lata ożywienia gospodarczego, niż przeprowadzić ją jednorazowo. Polska jest w tym szczęśliwym położeniu, że może przeprowadzić ten proces stopniowo" – zauważyła. Wskazała, że rząd nie ma problemu ze sprzedażą obligacji, a ich oprocentowanie jest na umiarkowanym poziomie.

MFW przygląda się też zmianom w OFE zaproponowanym przez rząd. Kozack twierdzi, że z perspektywy Funduszu najważniejsza jest stabilność finansów państwa, a ta nie będzie zagrożona w wyniku tej reformy.