MFW: uwaga na długi korporacyjne

Weźcie się do roboty? i „pchnijcie" ten gospodarczy maraton do przodu, bo inaczej ryzykujecie kolejnym globalnym spowolnieniem ?– apeluje Międzynarodowy Fundusz Walutowy do rządów.

Publikacja: 11.04.2014 05:00

Zdaniem Christine Lagarde, szefowej MFW, kluczowa jest dziś przemiana słabego ożywienia globalnej go

Zdaniem Christine Lagarde, szefowej MFW, kluczowa jest dziś przemiana słabego ożywienia globalnej gospodarki w szybszy i trwały rozwój

Foto: EPA

Dziś zaczyna się doroczny wiosenny szczyt MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie. Potrwa do niedzieli. W dokumencie „Global Policy Agenda" (GPA) opublikowanym przed poprzedzającą szczyt konferencją ministrów finansów krajów G7 MFW wskazuje na największe zagrożenia dla światowej gospodarki. Wymienia wśród nich ryzyko, jakie stwarzają parabanki w Chinach, i ospale prowadzone reformy sektora finansowego oraz niechęć USA do zwiększania w MFW wpływów państw szybko rozwijających się.

– Największym wyzwaniem pozostaje teraz przekształcenie bardzo słabego jeszcze ożywienia w szybszy, zrównoważony i trwały rozwój globalnej gospodarki – mówiła dyrektor generalna MFW Christine Lagarde. – To jest jak maraton, a nie sprint – dodała.

Nie ukrywała, że największym ryzykiem dla gospodarki światowej jest też reakcja poszczególnych walut na wycofywanie się USA z poluzowania ilościowego w polityce pieniężnej. Kraje rozwijające się  już sygnalizują, że Amerykanie ograniczają podaż pieniądza za szybko, gdy światowa gospodarka jest nadal w kiepskiej kondycji, a poszczególne kraje są potężnie zadłużone.

Z kolei MFW ostrzega największe kraje rozwijające się, że ich wkład w globalną gospodarkę jest za mały, a przy obecnej polityce może się okazać jeszcze mniejszy. „Napięcia geopolityczne, które ostatnio się ujawniły, mogą mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na prognozy dla światowej gospodarki" – napisali autorzy GPA. W ostatnio opublikowanej prognozie dla gospodarki światowej MFW obniżył perspektywy wzrostu PKB do 1,1 proc. z zastrzeżeniem, że Rosjanom grozi recesja, gdyby doszło do eskalacji konfliktu z Ukrainą.

MFW bierze też pod uwagę „twarde lądowanie" gospodarki Chin. Taka sytuacja byłaby kolejnym zagrożeniem dla innych rynków wschodzących. Natomiast ponownie z Chin, ale i z Rosji, Brazylii i Turcji, pojawiło się zagrożenie bańką na rynku długów korporacyjnych. Obligacje firm były skupowane z bardzo niskim oprocentowaniem przez banki centralne, a może się okazać, że koszty obsługi pójdą w górę. W raporcie o stabilizacji finansowej na świecie MFW szacuje, że korporacyjny dług rynków wschodzących sięga 750 mld dol. i wiele firm, które zdecydowały się na takie finansowanie, będzie zmuszonych do ogłoszenia niewypłacalności. „Poszczególne kraje muszą się zastanowić, jakich instrumentów użyją, by nie doprowadzić do pęknięcia tej bańki" – napisał w raporcie o stabilności finansowej Hung Q. Tran, prezes Międzynarodowego Instytutu Finansów.

Zdaniem Lagarde można zrobić znacznie więcej, by pobudzić światową gospodarkę. Od lat powtarza ona, że wiele krajów nie zdecydowało się na przeprowadzenie bądź dokończenie reform strukturalnych.    —Danuta Walewska

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje