Premier w Brukseli wygłosi przemówienie podczas sesji zamknięcia konferencji „Tworząc strategię europejskiego bezpieczeństwa energetycznego". Ten temat jest w Europie szeroko dyskutowany w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie.
Na początku kwietnia Tusk zaproponował filary europejskiej unii energetycznej. Wśród elementów projektu unii premier wymienia - oprócz wspólnych negocjacji gazowych całej UE - także: inwestycje w infrastrukturę energetyczną, szczególnie gazową, lepsze wykorzystywanie własnych, europejskich źródeł energii (jak węgiel czy gaz łupkowy), wyraźne wzmocnienie mechanizmu solidarności na wypadek embarga na dostawy energii oraz "intensywne otwarcie na innych dostawców energii" niż Rosja i Gazprom.
O opinię na temat bezpieczeństwa energetycznego Tusk był pytany we wtorek w Warszawie na spotkaniu ze słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Ocenił, że gdyby udało się zbudować europejską unię energetyczną, Rosja nie mogłaby używać gazu jako narzędzia szantażu politycznego. Powiedział, że podczas rozmów z przywódcami europejskimi słyszy, iż jest pełna zgoda „co do zasady" budowy unii energetycznej. Ale - dodał - trzeba porozmawiać o szczegółach. „Jak rozmawiają o szczegółach, to się okazuje, że ich firmy jednak nie chcą żadnej unii energetycznej, tylko chcą same handlować z Rosją gazem, no bo ta (firma) ma taniej, ta jest wspólną własnością np. rosyjsko-niemiecką" – wyliczał premier.
Podkreślił, że na razie w trakcie rozmów budowany jest "taki model, w którym interesy poszczególnych firm europejskich nie będą za bardzo narażone na straty". „Prawdopodobnie zbudujemy model nie do końca nam pasujący, ale będący bardzo wyraźnym krokiem naprzód i to już będzie nieźle" – ocenił szef rządu.
Po marcowej Radzie Europejskiej Komisja Europejska prowadzi szczegółową analizę bezpieczeństwa energetycznego UE, a w czerwcu br. ma przedstawić szczegółowy plan zmniejszenia zależności energetycznej Unii. Celem środowej konferencji jest dyskusja nt. europejskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego, która zostanie przedstawiona przez Komisję Europejską przed czerwcowym szczytem europejskim.